HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

V KDR zabili dvoch aktivistov angažujúcich sa pri prevencii eboly

Na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR) boli zavraždené dve osoby, ktoré sa ako aktivisti angažovali pri prevencii šírenia nákazlivej choroby ebola. S odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva KDR o tom v pondelok informovala agentúra AFP.

Obe osoby boli zavraždené vo svojich domoch v provincii Severné Kivu. Podľa ministerstva k vražde došlo po tom, ako komunitní aktivisti v uplynulých mesiacoch dostávali rôzne vyhrážky.

Epidémia eboly na východe KDR si za 11 mesiacov podľa údajov ministerstva zdravotníctva vyžiadala 1655 mŕtvych, pričom 694 pacientov zdravotníci vyliečili a dovedna zaočkovali 160.239 ľudí.

Prvý prípad eboly potvrdili aj v meste Goma na východe KDR, pri hranici s Rwandou. Goma je tak doteraz najväčšou lokalitou na východe KDR s výskytom eboly, odkedy v krajine vlani v auguste vypukla epidémia tohto nákazlivého ochorenia.

V Kongu potvrdili nový prípad eboly v ďalšom väčšom meste

Pacientom je pastor, ktorý pricestoval v nedeľu z Butemba, jedného z hlavných miest v provincii Severné Kivu, kde ebola prepukla. Spolu s ním v autobuse cestovalo okrem vodiča aj 18 ďalších ľudí. Vzhľadom na to, že pastor i ľudia, ktorí s ním boli v kontakte, boli rýchlo identifikovaní, riziko rozšírenia nákazy v meste podľa úradov nehrozí.

Ebola patrí k najnebezpečnejším infekčným ochoreniam na svete. Spôsobuje hnačky a horúčky spojené s krvácaním do tráviaceho traktu. V 50-90 percentách prípadov sa končí smrťou. Z človeka na človeka sa prenáša až vtedy, keď prepukne.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info