HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko odmietlo s Japonskom rokovať o odovzdaní dvoch Kuriských ostrovov!

Ilustračný obrázok / tasr

Ruská strana odmietla diskutovať o prevode dvoch ostrovov Kurilského hrebeňa v rámci rokovaní o uzavretí mierovej zmluvy s Japonskom. A to najmä pre obavy z rozširovania prítomnosti amerického vojenského kontingentu v rôznych častiach japonského súostrovia, uviedla ruská agentúra TASS s odkazom na zdroj z ruských diplomatických kruhoch.

Podľa ich údajov potom, čo sa ruský prezident Vladimír Putin a japonský premiér Šinzó Abe v novembri minulého roka dohodli na zintenzívnení práce na uzavretí mierovej zmluvy na základe dvojstranného spoločného vyhlásenia z 19. októbra 1956, japonská strana dúfala, že v tejto veci dosiahne niektorých dohôd počas summitu G-20.

Ruská strana však trvala na tom, že vyhlásenie podpísané v roku 1956 nie je možné použiť v súčasnej podobe. Najmä existujú obavy z rozšírenia prítomnosti americkej armády v Japonsku v rámci aliancie medzi Washingtonom a Tokiom, v súvislosti s ktorou ruská strana požiadala Japonsko, aby poskytlo konkrétne odpovede na to, ako chce riešiť obavy Moskvy, ale žiadne konkrétne údaje neboli poskytnuté, oznámili zdroje agentúry . V tejto súvislosti ruská strana odmietla vyjednávať o oboch ostrovoch.

Boli na Majdane aj gruzínski odstreľovači? Rusi tvrdia že áno, Putin o nich dokonca mal vedieť

Okrem toho, ako agentúra zdôraznila, existujú tiež obavy, že prevod dvoch ostrovov Japonsku môže nepriaznivo ovplyvniť úroveň podpory vlády ruského prezidenta. Dialóg medzi oboma krajinami už mnoho rokov zatemňuje absencia mierovej zmluvy na konci druhej svetovej vojny. Japonsko podmienilo jej uzavretie návratom južných ostrovov Kunašir, Šikotan, Iturup a Habomai. Tokio sa pritom odvoláva na dvojstrannú zmluvu o obchode a hraniciach z roku 1855.

V roku 1956 podpísali ZSSR a Japonsko spoločnú deklaráciu, v ktorej sa Moskva dohodla s Tokiom ohľadom zváženie možnosti prevodu Habomai a Šikotan po uzavretí mieru, osudu Kunašir a Iturup sa to netýkalo. ZSSR dúfal, že dokument ukončí spor, ale Japonsko to považovalo len za súčasť riešenia problému. Následné rokovania bezvýsledne.

V novembri 2018 – po stretnutí Putina a Abeho v Singapure – strany oznámili urýchlenie procesu vyjednávania o mierovej zmluve a Kurily. Rozhodli sa vziať za východisko dokument z roku 1956, čo bol vážny ústupok Japonsku. Moskva a Tokio však zatiaľ nedosiahli žiadne dohody.

The Times: Boris Johnson by ako premiér chcel čo najskôr dosiahnuť dohodu s USA

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info