HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Úrady zadržali dvoch ochrankárov Guaidóa

Samozvaný, rádoby prezident Venezuely

Venezuelské úrady zadržali dvoch členov bezpečnostného tímu samozvaného dočasného prezidenta Juana Guaidóa. V tlaku na Spojenými štátmi podporovaného odporcu prezidenta Nicolása Madura tak pokračujú aj v čase, keď obe strany vedú rozhovory zamerané na nájdenie riešenia politickej krízy, informovala v sobotu agentúra AP.

Obaja zadržaní muži plánovali predať štyri strelné zbrane patriace štátu, ktoré boli údajne použité počas Guaidóovho pokusu vyvolať vojenské povstanie z 30. apríla, uviedol v sobotu šéf vládnucej socialistickej strany Diosdado Cabello. Minister informácií Jorge Rodríguez vyhlásil, že údajný pokus o predaj zbraní počas rokovaní s vládou poukazuje na podvodné konanie opozície.

Minister dodal, že vláda neskôr predloží dôkazy o obvineniach, ktoré sú podľa opozície falošné.
Guaidó v piatok tvítoval, že v Caracase zadržali dvoch členov jeho tímu, ktorí zaisťovali bezpečnosť jeho rodiny, keď cestoval mimo hlavného mesta. Podľa vlastných slov sa obáva, že úrady obom mužom natrčia zbrane, aby voči nim vykonštruovali obvinenia podobne ako v prípade zadržaného šéfa jeho kancelárie Roberta Marrera.

Vieme, proti čomu bojujeme – proti diktatúre,“ vyhlásil Guaidó v sobotu pred svojimi stúpencami v štáte Trujillo.

Napriek napätiu okolo zatknutí sa zatiaľ neobjavili známky, že by došlo k narušeniu plánov obnoviť rozhovory medzi venezuelskou vládou a opozíciou. Uplynulý týždeň viedli obe strany niekoľko dní dialóg na karibskom ostrove Barbados a oznámili, že v rokovaniach budú pokračovať budúci týždeň.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info