HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Úradník OSN navrhol izoláciu Izraela kvôli porušovaniu ľudských práv. Na oplátku mu Izraelci zakázali vstup do krajiny, opäť

Reuters / Mussa Qawasma

Michael Lynk, nezávislý výskumník OSN, povedal, že krajiny celého sveta by mali zvážiť zníženie ekonomických, politických a kultúrnych väzieb s Izraelom – dôvodom je vyjadrenie podpory Palestíne.

Lynk tiež upozornil na to, že práve EÚ by mohla zohrávať rozhodujúcu úlohu – až 40% izraelského exportu smeruje do Európy.

Lynk spomenul na dva „mechanizmy“, ktorých cieľom je udržanie zodpovednosti Izraela za porušovanie ľudských práv.

Po prvé – zverejnila by sa tzv. „čierna listina“ spoločností, ktoré profitujú z okupácie Západného brehu a pásma Gazy. Tá už je vypracovaná výskumníkmi OSN, avšak ešte nebola zverejnená.

Demografická kríza sa blíži. Slovensko môže prísť až o štvrtinu obyvateľstva!

Po druhé – urgoval prokurátorov Medzinárodného trestného súdu v Haagu, aby urýchlili svoje predbežné vyšetrovanie obvinení z porušovania práv zo strany Izraela a Hamasu na palestínskom území, ktoré začalo už v roku 2015.

Lynk je teraz na ceste za izraelskými a palestínskymi predstaviteľmi v jordánskom Ammáne, aby uskutočnil výskum, ktorý predloží v októbri Rade OSN pre ľudské práva v Ženeve. Lynk musel usporiadať stretnutia v Jordánsku – izraelskí úradníci mu to totiž zakázali.

„Počkáme, čo urobia Američania, pravdepodobne až do novembra, ale ak sa politická časť amerického mierového plánu nebude riadiť prístupom založeným na zákonoch a medzinárodnom práve, myslím si, že plán zlyhá a bude odmietnutý,“ dodal na záver Lynk v súvislosti s „mierovým plánom“, ktoré USA pripravujú.

Každoročný beh s býkmi v Španielsku si aj tento rok vyžiadal zranenia či boje o život

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info