HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

OSN vytvorila vyšetrovací tím na preskúmanie možného používania chemických zbraní

Reuters/Stringer

Tento nový tím bol vytvorený za účelom preverenia chemických zbraní, ktorých používanie je zakázané. Tím bude vyšetrovať deväť údajných útokov počas občianskej vojny v Sýrií, vrátane mesta Douma, uviedla agentúra Reuters.

Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) bola vytvorená v roku 1997, ako technický orgán na presadzovanie globálnej zmluvy o nešírení chemických zbraní.

Minulý rok v júni, členské štáty OPCW hlbšie a politicky rozčlenili agentúru a zriadili tím pre vyšetrovanie a identifikáciu (IIT). Je rozhodnuté, ktoré incidenty musia byť vyšetrené. Vyšetrovania prebehnú v nasledujúcich troch rokoch.

Dokument rozoslaný členským štátom OPCW,  uvádza, že tím „identifikoval neúplný predbežný zoznam incidentov, na ktoré má v úmysle zamerať svoje vyšetrovanie“. Britský návrh na vytvorenie 10-členného tímu bol podporený Spojenými štátmi aj Európskou úniou.

Konverzácie s Google Asistentom nie sú súkromné, počúvajú ich pracovníci spoločnosti

Sýria odmietla vydať víza členom tímu, uviedol šéf OPCW Fernando Arias v komentároch pre členské štáty zverejnené minulý mesiac. V tomto roku Sýria úplne neuviedla svoj program chemických zbraní a ani nevysvetlila, prečo inšpektori naďalej nachádzali stopy zakázaných nervových látok alebo ich chemických prekurzorov na viacerých miestach.

Sýria po viac ako piatich rokoch uznala, že vykonávala výskumné a vývojové činnosti v oblasti nervových látok, ktoré však nikdy nepoužila.

Toto pridáva k dôkazom úmyselných falošných vyhlásení zo strany Sýrie, zničeniu možných dôkazov a alarmujúcej pravdepodobnosti, že Sýria bude naďalej držať zakázané chemické látky,“  dodal kanadský veľvyslanec Sabine Nolke na schôdzi v OPCW tento týždeň v Haagu.

Prečo si Poľsko nesmelo pripomenúť Volynský masaker? Poľský konzervatívec za tím vidí USA!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info