HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

USA k predaju zbraní pre Saudskú Arábiu: Je to o „vývoze ľudských práv“!

Reuters / Naif Rahma

Bolo skutočne mätúce počuť oficiálne tvrdenie USA počas zasadania senátu, že predaj zbraní do Saudskej Arábie je „prejavom“ vývozu ľudských práv a otvorenej spoločnosti.

R. Clarke Cooper, asistent tajomníka amerického ministerstva zahraničných vecí pre politicko-vojenské záležitosti, bol v stredu vypočutý na výbore pre zahraničné vzťahy senátu. Obhajoval predaj zbraní do Saudskej Arábie, pričom tvrdí, že samotná dohoda znamená viac ako len predaj zbraní.

„Naša politika sa neobmedzuje len na predaj zbraní. Je to prejav toho, čo ešte vyvážame: otvorená spoločnosť, ľudské práva. To je časť našej politiky,“ povedal. Cooper dodal, že Washington neznižuje bezpečnostné väzby s partnermi ako je Rijád, ktoré nesú „váhu pre naše záujmy“.

VO VÁŽNOM OHROZENÍ: Štát cez elektronické občianske preukazy umožnil ovládnuť počítače Slovákov

V máji sa minister zahraničných vecí Mike Pompeo odvolal na svoje zriedkavo používané núdzové právomoci, ktoré mal na prípadné povolenie predaja zbraní v hodnote 8,1 miliardy dolárov Saudskej Arábii a SAE, a to aj napriek rastúcim obavám amerických zákonodarcov, že získané zbrane by mohli byť použité proti civilistom v Jemene.

V reakcií na Pompeov krok Senát hlasoval za zablokovanie obchodu.

Texaský republikán a neúspešný kandidát na prezidenta Ted Cruz tiež prisľúbil, že ak sa ministerstvo zahraničia pokúsi použiť výnimku pre výnimočné situácie, s ktorým bude Kongres súhlasiť, tak potom bude Cruz hlasovať proti podpore administratívy. Povedal, že ho budú nasledovať aj ďalší republikáni.

Je zaujímavé, že Cooper počas vypočutia dvakrát naznačil, že časť dôvodov na presadenie obchodov je ich znepokojenie z toho, že iné krajiny ako Rusko alebo Čína by vstúpili a nahradili Ameriku ako dodávateľa zbraní.

VÝROČIE: Moslimovia si pripomenuli 24. výročie masakry v Srebrenici

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info