HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Putin prvý krát telefonoval so Zelenským. Venovali sa ukrajinskému konfliktu a výmene väzňov

V. Zelenský a V. Putin
V. Zelenský a V. Putin © Sputnik

Ruský prezident Vladimir Putin po prvýkrát od svojho volebného víťazstva hovoril s novým ukrajinským lídrom Vladimírom Zelenským. Obaja diskutovali o situácii vo východnej Ukrajine a možnostiach ďalších kontaktov.

Hovor bol iniciovaný Kyjevom, uvádza sa vo vyhlásení vydané Kremeľ om. Obaja prezidenti hovorili o spôsoboch riešenia prebiehajúceho konfliktu, ktorý už päť rokov zmieta východné regióny Ukrajiny, ako aj o možnej spolupráci pri uľahčovaní výmeny väzňov medzi oboma stranami konfliktu. Moskva a Kyjev sa dohodli, že takéto konzultácie budú pokračovať na expertnej úrovni.

Obaja prezidenti sa tiež dotkli myšlienky pokračovať v rozhovoroch vo formáte „Normandia“, ktorý zahŕňa francúzskych a nemeckých lídrov po boku Ruska a Ukrajiny. Zelenský už skôr vyzval Putina na osobné stretnutie. Zároveň však povedal, že očakáva, že ho vedúci predstavitelia USA, Veľkej Británie, Nemecka a Francúzska budú počas tohto stretnutia sprevádzať.

Rozhodnutie Zelenského pozvať odchádzajúcu britskú premiérku Theresu Mayovú, prinútilo Putina k rozhovoru s ukrajinským lídrom. Putin sa pýtal najmä na to, aké osobnosti by boli prítomné na rokovaniach, ktoré sa pravdepodobne nestihnú uskutočniť skôr, než Mayová definitívne opustí svoj post.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info