HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Babiš sa včera stretol znova so Zemanom, dnes sa rozhodne o osude Staňka

tasr

Premiér Andrej Babiš dorazil na Pražský hrad na schôdzku s prezidentom Milošom Zemanom. Budú rokovať o odvolaní ministra kultúry Antonína Staňka. Zeman neprijal Staňkovu demisiu a doteraz nevyhovel ani Babišovej žiadosti o odvolanie ministra, čo hlava štátu podľa ústavy urobiť musí. Predseda vlády chce spor riešiť diplomaticky.

Babiš prišiel na Hrad včera približne o 16:45, teda štvrťhodinu pred plánovaným začiatkom stretnutia. Spoločne s dcérou Vivien išli do katedrály svätého Víta a prešli nádvorím. Zeman ešte pred Babišom od 16:00 prijal ministerku práce a sociálnych vecí Janu Maláčovú.

Kvôli situácii na ministerstve kultúry Zeman prijal Babiša a Jana Hamáčka pred týždňom na zámku v Lánoch, schôdzka ale ďalší posun nepriniesla. Hamáček potom uviedol, že ak by sociálna demokracia nemohla rozhodovať o svojich zástupcoch v kabinete, nemala by jej účasť vo vláde zmysel. Babiš sa tak pokúsi znovu Zemana presvedčiť, aby ich žiadosti na odvolanie Staňka vyhovel.

KONFLIKT V ČESKU: Návrh ústavnej žaloby na Zemana podpísalo už 30 senátorov

Predsedníctvo hnutia ANO v stredu večer dospelo k záveru, že prezident by mal akceptovať požiadavku na odvolanie ministra Staňka a následne vymenovať kandidáta, ktorého sociálna demokracia navrhne.

Predseda poslancov ANO Jaroslav Faltýnek povedal, že hnutie podporuje priateľské riešenie krízy. Podľa Babiša naznačil členom vedenia možné cesty k riešeniu, avšak možnosť výmeny ministerstiev medzi koaličnými stranami, medzi ne nepatrí.

Dnes sa Zeman zíde v Lánoch s Hamáčkom a Staňkom. ČSSD chce v nadväznosti na to riešiť situáciu v pondelok na rokovaní predsedníctva strany.

Babis ši môže vydýchnuť. Jeho vláda prežila hlasovanie o nedôvere, rokovanie trvalo takmer 17 hodín

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info