fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
Pixabay
EKONOMIKA SLOVENSKO

VW Slovakia a odbory sa dohodli na kolektívnej zmluve, tarifné mzdy majú rásť

Automobilka Volkswagen Slovakia a odborová organizácia Moderné odbory Volkswagen sa dohodli na novej kolektívnej zmluve s platnosťou štyri roky, do 31. augusta 2023. Informovala o tom hovorkyňa spoločnosti Lucia Kovarovič Makayová s tým, že bolo dohodnuté postupné zvyšovanie tarifných miezd aj päťročná garancia zamestnanosti.

Dohoda je platná od 1. septembra tohto roka do konca augusta 2023. Zahŕňa postupné každoročné zvyšovanie tarifných miezd v štyroch krokoch a jednorazové platby pre všetkých tarifných zamestnancov VW SK v jednotnej výške.

Tabuľkové tarifné mzdy sa k 1. septembru tohto roka zvýšia o 3,5 % a jednorazová platba je vo výške 350 eur. V roku 2020 má byť podľa dohody zvýšenie o ďalších 4,2 % a jednorazová platba 250 eur. Zvýšenie tabuľkových tarifných miezd v roku 2021 je o ďalších 4,5 %.

Rok 2022 podľa dohody o kolektívnej zmluve prinesie zvýšenie o ďalších 4,5 % a jednorazovú platbu vo výške 200 eur. Dohodnuté bolo aj predĺženie prestávky v práci o platených päť minút. Všetky doteraz dohodnuté výhody vyplývajúce z kolektívnej zmluvy majú zároveň zostať zachované.

REUTERS: Blikajúca varovná kontrolka slovenského automobilového priemyslu

Nová kolektívna zmluva garantuje aj zabezpečenie zamestnanosti na najbližších päť rokov, v rámci čoho sa spoločnosť zaviazala neuplatňovať skončenie pracovného pomeru z organizačných dôvodov a nadbytočnosti.

Zamestnávateľ bude zároveň v oprávnených situáciách po dohode s odborovou organizáciou využívať pre zachovanie zamestnanosti vopred odsúhlasené nástroje flexibility ako skrátený pracovný týždeň, konto pracovného času či náhradu mzdy v prípade prekážky na strane zamestnávateľa.

„Teší ma, že sme spolu s odborovou organizáciou dokázali viesť konštruktívne a férové rokovania a prostredníctvom ich výsledku vysielame koncernu Volkswagen pozitívny signál, že patríme medzi stabilné a konkurencieschopné závody,“ poznamenal člen predstavenstva pre personálnu oblasť vo Volkswagen Slovakia Sebastian Krapoth.

RADÍME: Ak vlak mešká minimálne hodinu, má cestujúci viacero nárokov

Uzavretie novej kolektívnej zmluvy zahŕňajúcej garanciu zamestnanosti a postupné zvyšovanie miezd je podľa neho jedným z kľúčových pilierov Plánu 2025.

Dohodu ocenil aj predseda MOV Zoroslav Smolinský. „Dohodnutím novej kolektívnej zmluvy sme zabezpečili naďalej dobré pracovné podmienky pre zamestnancov, a to v obzvlášť náročných časoch, v ktorých sa automobilový priemysel a VW SK momentálne nachádzajú,“ podotkol.

KRIMI: V Skalici zadržala muža, ktorý mal pri sebe pervitín a marihuanu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info