HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

SALVINI A RUSI: Bral od nich peniaze pre stranu cez jedného z jeho dôverníkov?

tasr

Taliansky minister vnútra a líder pravicovo-populistickej strany Liga Severu (LN) Matteo Salvini chce zažalovať americký internetový portál BuzzFeed, ktorý tvrdí, že vlastní zvukové nahrávky z tajného stretnutia dôverníkov tohto politika a ruského prezidenta Vladimira Putina v jednom z moskovských hotelov.

Takéto stretnutie sa údajne uskutočnilo pri príležitosti Salviniho cesty do Moskvy v októbri minulého roka. Nahrávky majú potvrdzovať správu talianskeho týždenníka L’Espresso z februára, podľa ktorej sa vtedy rokovalo o skrytom financovaní kampane LN pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu (EP), informovali v stredu tlačové agentúry APA a DPA.

Most-Híd rokuje s SMK, stretol sa už s viacerými neparlamentnými stranami

Médiá tvrdia, že účastníci stretnutia hovorili o dodávkach ropy do Talianska prostredníctvom ruského koncernu. Z vyjednanej „zľavy“ mala profitovať práve Salviniho strana, a to so ziskom „desiatok miliónov dolárov“.

Samotný Salvini tieto informácie dôrazne poprel a pohrozil podaním žaloby. „Nikdy som nevzal od Ruska jediný rubeľ, euro, dolár či liter vodky,“ napísal na Facebooku. Talianske opozičné strany mu však neveria a požadujú, aby záležitosť vysvetlil na pôde parlamentu.

Zamestnávatelia navrhujú zvýšiť minimálnu mzdu na 552 eur

„Zdá sa, že po kauze Ibiza-Gate v Rakúsku odhalenia BuzzFeed potvrdzujú, že existujú pochybné vzťahy medzi Ruskom a národno-populistickými stranami (v EÚ),“ komentoval Benedetto Della Vedova, predstaviteľ opozičnej strany +Europa. Narážal pritom na kompromitujúci videozáznam zo španielskeho ostrova Ibiza, ktorý spôsobili v máji rozpad rakúskej vládnej koalície. Dnes už bývalý predseda pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache je na ňom zachytený, ako pred voľbami z roku 2017 diskutuje o možných nelegálnych daroch pre svoju stranu a údajnej príbuznej jedného ruského oligarchu výhľadovo sľubuje verejné zákazky, ak mu pomôže k úspechu.

Proticudzinecky zameraná LN, ktorá od júna 2018 v Taliansku vládne v koalícii s populistickým Hnutím piatich hviezd, uzavrela podobne ako FPÖ dohodu o spolupráci so stranou Jednotné Rusko spriaznenou s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, pripomenula APA. Salvini sa vyslovil proti sankciám EÚ voči Rusku a opakovane navštívil Moskvu. Minulý štvrtok sa stretol v Ríme s Putinom, ktorého predtým prijal vo Vatikáne pápež František.

Komentár Eduarda Chmelára: Urobme demokraciu opäť veľkou

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info