HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Irán sa „údajne“ pokúsil zastaviť britský tanker v Perzskom zálive. Irán to však popiera

Ropné tankery
Ropné tankery prechádzajúce cez Hormuzský prieliv © Reuters

Posádky piatich motorových člnov patriacich iránskym revolučným gardám sa v stredu Perzskom zálive pokúsili zastaviť britský ropný tanker. Informovala o tom vo štvrtok spravodajská televízia CNN s odvolaním sa na dvoch nemenovaných predstaviteľov ozbrojených síl USA.

Britský tanker Heritage sa plavil z Perzského zálivu do oblasti Hormuzského prielivu, keď sa k nemu priblížili iránske hliadkovacie člny vyzbrojené guľometmi. Posádka jedného z nich nariadila tankeru, aby zmenil kurz a zastavil v neďalekých iránskych teritoriálnych vodách.

Informáciu poskytli televízii CNN a agentúre Reuters anonymní britskí vládni úradníci. Lode, „zrejme“ patrili k islamským revolučným gardám a „údajne“ požiadali britské plavidlo, aby zmenilo kurz a vstúpilo do iránskych teritoriálnych vôd. Irán už túto informáciu poprel. Britské ministerstvo obrany sa k záležitosti ešte nevyjadrilo.

Podľa údajných anonymných zdrojov tanker sprevádzala fregata britského Kráľovského námorníctva Montrose, ktorá namierila palubné kanóny na iránske plavidlá a vyzvala ich, aby sa vzdialili. Iránci sa údajne zľakli a uposlúchli.

Fregata Montrose je vyzbrojená kanónmi kalibru 30 milimetrov, ktoré sú špeciálne určené na odrážanie útokov malých plavidiel. Predstavitelia britského Kráľovského námorníctva už predtým potvrdili, že fregata plní v oblasti Perzského zálivu bezpečnostné úlohy.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info