UPOZORNENIE: Cvičný let stíhacích lietadiel MiG – 29 môže spôsobiť supersonický...
10 | 07 | 2019 I TASR

Ministerstvo obrany SR upozorňuje verejnosť, že v rámci plánovaných letov budú dnes cca o 14.00 h a 16.00 h na trase Sliač – Liptovský Mikuláš – Javorina – Kysak – Tisovec – Sliač prelietavať nadzvukové stíhacie lietadlá MiG-29 Vzdušných síl OS SR.


Je možné, že sa v danej oblasti vyskytne rázová vlna - silný zvuk podobný výbuchu, ktorý bude spôsobený prekonaním rýchlosti zvuku stíhacím lietadlom.

Zvukový efekt, tzv. aerodynamický tresk, ktorý spôsobujú stíhačky, možno počuť v oblastiach letových koridorov našich vojenských letísk, a to najmä na strednom a západnom Slovensku. Všeobecne môžu tento jav vyvolať iba letecké prostriedky, ktoré dosahujú rýchlosť zvuku, čo je asi 330 metrov za sekundu. Na Slovensku sú to nadzvukové stíhacie lietadlá MiG-29.

Ministerstvo obrany sa touto cestou ospravedlňuje všetkým dotknutým občanom za nepríjemnosti spôsobené cvičnými letmi. Žiaľ, podobné situácie nemôžeme vylúčiť ani do budúcnosti. Cvičia sa pri nich aj situácie, ktoré vojenskí piloti musia riešiť v prípade narušenia slovenského vzdušného priestoru. Takýto nácvik je z pochopiteľných dôvodov v záujme bezpečnosti všetkých občanov Slovenska.

Neutralita Švajčiarska bola spochybnená. Nálety stíhačiek zasiahli úplne iné miesto
V prípade tekého incidentu, aký sa podarilo stropiť tímu švajčiarskych leteckých akrobatov „Patrouille Suisse“, môžeme hovoriť o šťastí, že nešlo naozaj o bojový útok spojený s bombardovaním. Akrobati totiž počas leteckej prehliadky v ... Čítať ďalej
10 | 07 | 2019 | Imrich Kovačič