HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

V Tatrách sa stretli ministri OBSE, dorazil aj Lavrov

Sergej Lavrov a Miroslav Lajčák počas neformálneho programu na Štrbskom Plese / Twitter

Úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, Miroslav Lajčák na Štrbskom Plese viac ako 20 ministrov zahraničných vecí a 11 štátnych tajomníkov účastníckych krajín OBSE. Neformálne ministerské stretnutie je jedným z najdôležitejších podujatí v tejto organizácii. Schôdzka vo Vysokých Tatrách má podtitul: „Od minulých aktivít k budúcej prevencii: miesto OBSE pri garantovaní stability v Európe a za jej hranicami.

Diskusia sa podľa šéfa slovenskej diplomacie zameria predovšetkým na oblasti, ktoré si Slovensko vytýčilo ako svoje priority v rámci predsedníctva v OBSE. „Ide o prevenciu a riešenie konfliktov, efektívny multilateralizmus a relevancia OBSE v súčasnom svete,“uviedol úradujúci predseda OBSE Lajčák.

Počas neformálneho stretnutia sa minister Lajčák stretol osobne so svojou švédskou rezortnou partnerkou Margot Wallströmovou, s ktorou stručne zhodnotili pozitívny rozvoj bilaterálnych vzťahov a načrtli možnosti ich ďalšieho rozvoja.

„Popri zveľaďovaní politického dialógu a hľadaní spoločných riešení aj v témach, akými sú migrácia alebo viacročný finančný rámec, sme sa dotkli aj vzájomných ekonomických vzťahov a tém ako sú disruptívne technológie, či rozvoj inteligentných miest,“ priblížil šéf slovenskej diplomacie. Zároveň vyzdvihol efektívnu spoluprácu so švédskymi partnermi v medzinárodných organizáciách ako napríklad OBSE a „aktívnu angažovanosť Švédska v multilaterálnych vzťahoch a principiálne postoje v otázkach ľudských práv a základných slobôd“.

Okrem švédskej partnerky minister Lajčák rokoval aj s ministrom zahraničných vecí Kazachstanu Bejbutom Atamkulovom. Obaja ministri privítali spoločné komuniké z 15. ministerského stretnutia EÚ – Stredná Ázia, ktoré potvrdzuje záväzok pokračovať v budovaní partnerstva medzi EÚ a piatimi krajinami Strednej Ázie. Kazachstan podľa Lajčáka patrí medzi dôležitých slovenských partnerov v rámci obchodno-ekonomickej spolupráce. Šéf slovenskej diplomacie v tejto súvislosti ocenil rozhodnutie Kazachstanu otvoriť svoju plnohodnotnú diplomatickú misiu v Bratislave.

Na programe je dnes  plenárne zasadnutie ministrov.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info