HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Smer-SD chce s odborármi spolupracovať vo viacerých oblastiach

Robert Fico v televíznej debate svojho protirečníkovi nič nedaroval. FOTO: TASR

Predseda strany Smer-SD Robert Fico je spokojný so spoluprácou s odbormi na Slovensku. Skonštatoval to po utorňajšom stretnutí s Konfederáciou odborových zväzov. Obe strany sa venovali najmä problematike sociálneho štátu a udržaniu prijatých doterajších opatrení. Tiež by sa mala spolupráca zamerať na rast miezd, klimatické zmeny či digitalizáciu a automatizáciu výroby.

„Mali sme dnes štandardné stretnutie s predstaviteľmi KOZ SR. Témou bol sociálny štát a čo s ním ďalej. Nie je to náš interný výmysel. Ústava hovorí, že SR je sociálne a trhovo orientovaná ekonomika,“ podotkol Fico. Predstavitelia strany spoločne s odborármi diskutovali o tom, čo urobiť pre sociálny štát.

„Treba ochraňovať a udržiavať to, čo sme dosiahli,“ uviedol Fico.Rast miezd bude podľa jeho slov jednou z tém, ako udržať sociálny štát. Týka sa to napríklad aj minimálnej mzdy, ktorá by podľa Fica mala rásť. „Sme na úrovni 520 eur a výkon ekonomiky nás oprávňuje, aby sme hovorili o ďalšom výraznom zvyšovaní,“ podotkol Fico s tým, že určite by bol za to, ak by sa priblížila napríklad k 600-eurovej hranici.

Druhou oblasťou spolupráce strany s odborármi budú klimatické zmeny a podmienky ľudí na pracoviskách. Treťou oblasťou bude digitalizácia a automatizácia výroby.

KUKAN REAGUJE NA BLAHU: Je to „obyčajný hajzel“ a „drbnutý jakobín“

Fico zároveň vyzval odborárov, aby by so stranou spolupracovali na tvorbe volebného programu. „My aj odborári si myslíme, že to čo bolo dosiahnuté, treba chrániť zubami-nechtami. Toto bude aj naša úloha po parlamentných voľbách bez ohľadu na to, kde sa budeme nachádzať my a odbory,“ podotkol Fico.

Prezident Konfederácie odborových zväzov SR Marián Magdoško skonštatoval, že je naozaj veľmi dôležité pokračovať v budovaní sociálneho štátu či zachovaní benefitov zamestnancov, ktoré boli doteraz vyrokované. „Sú to všetko opatrenia, ktoré výrazne dvíhali životnú úroveň na Slovensku,“ dodal Magdoško.

Fico v súvislosti s vývojom miezd uviedol, že vidí priestor na ich rast. „Podiel nákladov na mzdy na celkových nákladoch, ktoré dnes majú zamestnávatelia na Slovensku, patria k najnižším v Európskej únii. Priestor na rast miezd tu stále je.

Preto chcem, aby medzi nami a odbormi bola veľmi intenzívna komunikácia. Chceme ísť z 520 eur ďalej, vyššie, chceme, aby minimálna mzda predstavovala okolo 60 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ dodal Fico.

SaS: Kozmetické úpravy zákona nestačia, je potrebná zásadná odluka cirkví do štátu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info