HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Šefka HongKongu ustúpila protestom a potvrdila, že návrh zákona o vydávaní je „mŕtvy“

Ilustračný obrázok / Reuters

Najvyššia predstaviteľka HongKongu, Carrie Lamová vyhlásila, že kontroverzný návrh zákona o “extradícii” (vydanie zločinca cudziemu štátu, na území ktorého sa dopustil trestného činu, pozn. red.), ktorý v osobitnej administratívnej oblasti Číny vyvolal masové protesty  je definitívne „mŕtvy“. Pripustila zároveň, že práca administratívy pri zmene tejto legislatívy, bola „absolútnym zlyhaním“.

Príčinou všetkých týchto ťažkostí a konfrontácií bola  obyčajná snaha na zmenu vyhlášky o utečencoch,“ priznala Generálna riaditeľka HongKongu, Carrie Lamová s tým, že okamžite zastavila predmetný pozmeňujúci a doplňujúci návrh.

ČÍNA VARUJE: Prestaňte naťahovať svoju „čiernu ruku“ do Hongkongu, odkazuje Západu

Masové protesty však pohltili HongKong na dlhší čas, keďže občania sa stále obávajú, že vláda by tento proces v legislatívnej rade mohla obnoviť. Lamová však trvá na tom, že tieto obavy sú neopodstatnené.

„ Opakujem znovu, takýto plán neexistuje. Zákon je mŕtvy,“ prisľúbila.

Spporné právne predpisy by umožnili HongKongu vydávať už len podozrivé osoby súdom v Číne. Kritici zákona sa obávali, že by to viedlo k vykonštruovaným súdnym procesom v justícii kontrolovanej komunistickou stranou Číny. V uplynulom mesiaci sa na zhromaždeniach zúčastnilo viac ako milión ľudí, aby sa postavili proti návrhu tohto zákona z dielne Pekingu. Protesty však pokračovali aj po tom, čo Lamová oznámila pozastavenie prijatia zákona a ospravedlnila sa celému národu. Oznámenie však protestujúci brali iba ako odklad prijatia zákona na neurčitý čas a požadovali jeho úplnú likvidáciu.

Vo svojom príhovore Lamová tiež poprosila ľudí, aby dali vláde „príležitosť, čas a priestor dostať HongKong zo súčasnej slepej uličky a pokúsiť sa zlepšiť súčasnú situáciu“.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info