HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Huawei chce v Poľsku investovať vyše 705 mil. eur, rozhodnú však 5G siete

Huawei / FOTO:TASR

Čínska technologická spoločnosť Huawei plánuje investovať v Poľsku v nasledujúcich piatich rokoch v prepočte viac než 705 miliónov eur, rozsah investície však bude závisieť od toho, aká bude jej pozícia pri budovaní 5G sietí v krajine. Poukázal na to v pondelok zástupca poľskej divízie Huawei.

„V nasledujúcich piatich rokoch plánujeme vynaložiť v Poľsku prostredníctvom akvizícií takmer 3 miliardy zlotých (705,38 milióna eur),“ povedal pre agentúru Reuters Ryszard Hordynski z poľskej divízie Huawei. Dodal však, že spoločnosť čaká, akú úlohu získa v oblasti budovania 5G sietí.

„Huawei má záujem v Poľsku investovať, tieto investície však musia mať ekonomický zmysel,“ dodal. Pôvodne firma uvádzala, že plánuje investície vo výške zhruba 2 miliardy zlotých, a to na obdobie troch rokov.

Dubajskému multimilionárovi ušla manželka. Zobrala deti aj desiatky miliónov eur

V januári tohto roka sa v Poľsku začalo diskutovať o prípadnom zakázaní firme Huawei podieľať sa na budovaní 5G sietí. Varšava tak vtedy reagovala na zatknutie zamestnanca čínskej spoločnosti a bývalého dôstojníka poľskej bezpečnosti, ktorí boli obvinení zo špionáže. Neskôr však poľská vláda tón zmiernila.

Na vyradenie Huawei z budovania 5G sietí v jednotlivých krajinách tlačia najmä Spojené štáty, podľa ktorých technológie Huawei predstavujú bezpečnostné riziko.

V polovici mája USA zaradili čínsku spoločnosť na zoznam firiem, s ktorými americké spoločnosti smú obchodovať len po získaní špeciálneho povolenia.

Čínska spoločnosť, ktorá je najväčším výrobcom telekomunikačných zariadení na svete, však tvrdenia, že jej výrobky predstavujú bezpečnostné riziko, odmieta.

S kartou svojho priateľa nechala čašníčke tringelt až 4500 eur! Poznáme dôvod

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info