HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Nové SDK sa zatiaľ nečrtá, v opozícii je stále veľa nevyriešených sporov. Padajú aj prvé „kto s kým“

facebook

Päť šéfov politických strán, jeden hovorca – 3.7.1997 vznikla SDK, teda Slovenská demokratická koalícia, ktorá vtedy spojila päť opozičných demokratických strán, ktorých hlavným cieľom bolo poraziť vtedajšieho premiéra Vladimíra Mečiara.

Dnes je v opozícii šesť strán či hnutí, ktorých lídri tiež hlásajú spoločný cieľ – vymeniť Smer. Problémom sú však osobné spory medzi lídrami. Niektorí zatiaľ nenašli spoločné preniky, ale časť z nich už stihla oznámiť, že chce ísť samostatne. Aké sú teda šance na vznik novej predvolebnej koalície?

Pár rokovaní už ale prebehlo. Šéf novovznikajúcej strany Za ľudí – exprezident Andrej Kiska – sa stretol s jeho názorovo najbližšími „spojencami“ – rokoval so šéfom Progresívneho Slovenska Michalom Trubanom a šéfom strany Spolu-OD Miroslavom Beblavým. Témou boli spoločné prieniky spomínaných strán. Hlavný denník o tom písal pred pár dňami:

UŽ TO VRIE: Truban a Beblavý sa stretli s Kiskom, na leto plánujú programové priority

Následne prišlo mierne prekvapenie – koalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu-OD ohlásili predvolebnú spoluprácu s KDH, ktorá je aktuálne mimoparlamentnou stranou. O tomto stretnutí sme vás tiež informovali:

SÁGA POKRAČUJE: Hlina sa stretne s Beblavým a Trubanom, hovoriť majú o spolupráci

Medzitým prebehlo aj iné stretnutie – ku stolu si sadli Andrej Kiska a predseda strany SaS Richard Sulík. Aj o tomto stretnutí sme vás informovali:

SULÍK ROKOVAL S KISKOM: Rozprávali sa o „konštruktívnej spolupráci“

V živote ale nie sú len „príjemné posedenia“, akými sa javia byť vyššie spomínané rokovania. Šéf KDH Alojz Hlina mal dlhý čas konflikt práve so Sulíkom, ktorého slovník označil za neonacistický. Ten sa s Hlinom odmietal baviť, kým sa mu neospravedlní. Dnes je ich vzťah na vlažnej úrovni.

Niekde medzi tým kľučkuje šéf hnutia Obyčajných ľudí Igor Matovič. Po tom, ako mu odišla jeho „hviezda“ Veronika Remišová, odhodil všetky zábrany a pustil sa do tvrdého predvolebného boja – ako inak, najmä billboardami. Matovič chcel tiež „ohúriť“ okrúhlym stolom, z ktorého nakoniec nič nebolo:

NIČ Z TOHO: Zástupcovia opozície sa na obede nedohodli na spolupráci

Neštíti sa ani jemu podobných konšpirácii o „dohodnutých“ tajných koalíciách v štýle kto-s-kým, najmä v spojitosti s Kiskom či exministrom zdravotníctva a vnútra Tomášom Druckerom. O Druckerovi sme vás už informovali predtým:

Nová strana na obzore? Tomáš Drucker sa už stretol aj s poslancami Mostu

Fico označil Druckera za liberálneho kavierenského politika. Špekulácie o Pellegrinim a exministrovi sa stupňujú

Druhé SDK sa teda na prvý pohľad nečrtá – KDH aj SaS sú rozhodnuté o tom o tom že idú do volieb samostatne. Sulík stretnutie s Kiskom odvôvodnil komunikáciou medzi stranami, Hlina zas povedal, že dohoda neznamená priamo predvolebnú koalíciu a túto spoluprácu by skôr nazval „paktom o neútočení“.

V pozore sú aj maďarské strany Most-Híd či SMK, ktoré tiež spolu rokujú o volebnej spolupráci. Situácia je ale stále nejasná, bližšie informácie sa najskôr odkryjú počas leta.

Ako denník SME nezodpovedne otvára Pandorinu skrinku a relativizuje pedofíliu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info