HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Flyadeal zrušil objednávku na 50 kusov 737 MAX a namiesto toho kúpi Airbus

Flyadeal
Flyadeal

Saudskoarabská letecká spoločnosť Flyadeal zrušila objednávku na kúpu až 50 lietadiel Boeing 737 Max. Stala sa tak prvým leteckým dopravcom, ktorý oficiálne zrušil svoju objednávku lietadiel Boeing od ich “uzemnenia” v dôsledku dvoch smrteľných havárií.

Trump zastavil lety dvoch typov boeingov, už vlani sa na ne sťažovali piloti USA

Dohoda Flyadel s Boeingom zahŕňala nákup 30 lietadiel Boeing 737 MAX s dodatočnou možnosťou kúpy ďalších 20 strojov. Výška celého kontraktu tak predstavovalapribližne  hodnotu 5,9 miliardy USD, podľa katalógových cien. Pri tak veľkom objeme nákupu však býva leteckej spoločnosti ponúknutá aj zľava z celkovej ceny, ktorá je však vždy obchodným tajomstvom oboch zmluvných strán.

Spoločnosť Flyadeal bude namiesto Boeingu prevádzkovať svoju flotilu, tvorenú výlučne lietadlami Airbus, uviedla spoločnosť vo svojom vyhlásení. Airbus dodá dopravcovi 30 kusov lietadiel A320neo od roku 2021, s možnosťou nákupu ďalších 20 lietadiel.

Rusko postavilo ďalšie dve osobné lietadlá MC-21 aj napriek nátlaku USA a hrozbe sankcií

Boeing potvrdil, že Flyadeal sa rozhodol nepokračovať vo svojom predbežnom záujme kvôli jeho „harmonogramovým požiadavkám“ na dodávku strojov. Sme si vedomí, že Flyadeal nebude čakať na dodávku 737 MAX, kďže nedokážeme naplniť tento svoj záväzok v dohodnutej dobe, vzhľadom na požiadavky iných leteckých spoločností,“ uviedol Boeing.

Dohoda so saudskoarabskou leteckou spoločnosťou bola dosiahnutá v decembri minulého roku. Trhy ju považovali za veľké víťazstvo Boeingu, najmä vzhľadom na skutočnosť, že spoločnosť Flyadeal prevádzkuje svoju flotilu lietadiel Airbus.

Americký úrad pre letectvo objavil „potenciálne riziko“ na lietadlách Boeing 737

Rozhodnutie odstúpiť od dohodnutej objednávky voči Boeingu, nasleduje po dvoch smrteľných haváriách, ktoré sa týkali typov 737MAX, v Etiópii v marci a v Indonézii vlani v októbri, kde zahynulo celkovo 346 ľudí. Od tej doby bolo lietadlo uzemnené kvôli obavám o bezpečnosť a Boeing pracoval na oprave chybných častí, aby uspokojil regulátora a aby lietadlá mohli znova lietať.

Minulý týždeň Boeing oznámil, že poskytne 100 miliónov USD na pomoc rodinám postihnutých haváriami. Právnici rodín obetí to však odmietli.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info