HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Trump na oslavách Dňa nezávislosti: Pre Ameriku nie je nič nemožné

© Alex Brandon/AP

Aj napriek daždivému počasiu sa v americkej metropole Washington konali oslavy štátneho sviatku USA — Dňa nezávislosti. V rámci podujatia „Salute to America“ (Pocta Amerike) vystúpil pri Lincolnovom pamätníku s prejavom aj americký prezident Donald Trump.

Vo vlastenecky ladenom príhovore sa výnimočne nevenoval politike, ale vzdal hold ozbrojeným silám a spomenul mnohé míľniky dejín USA od prevratných vynálezov po víťazstvá na bojiskách, uviedla agentúra AFP.

„Oslavujeme našu históriu, náš národ a hrdinov, ktorí hrdo bránia našu vlajku — odvážnych mužov a ženy z armády Spojených štátov,“ povedal Trump, ktorého sprevádzala manželka Melania či viceprezident Mike Pence.

„Naša krajina je silnejšia ako kedykoľvek predtým. Práve teraz je najsilnejšia,“ dodal.

Pre Američanov nie je podľa Trumpa „nič nemožné“. Prezident vyzval mladých Američanov, aby sa pridali k ozbrojeným silám.

Práve armáda dominovala programu Pocty Amerike, keďže okrem zvyčajných prehliadok a ohňostrojov sa pri Lincolnovom pamätníku objavila aj bojová technika a nad hlavami divákov preleteli stroje všetkých zložiek vzdušných síl vrátane zriedka predvádzaného neviditeľného bombardéra B2.

Trump chcel mať pôvodne vo Washingtone veľkolepú vojenskú prehliadku očividne inšpirovanú oslavami štátneho sviatku Francúzska, Dňa Bastily, na ktorých sa zúčastnil v júli 2017, jeho plány však boli nakoniec okresané.

Viacerí politici z radov opozičných demokratov obvinili Trumpa z toho, že sa chce predviesť na úkor daňových poplatníkov. Senátor Chuck Schumer označil oslavy na Twitteri za „zúfalé volanie po pozornosti“. Hillary Clintonová, Trumpova súperka v prezidentských voľbách v roku 2016, povedala, že americký prezident nepotrebuje týmto spôsobom demonštrovať svoje vlastenectvo.

Aj v minulosti sa americkí prezidenti držali na 4. júla v úzadí a niektorí Trumpovi predchodcovia dokonca v ten deň opustili hlavné mesto, píše portál Deutsche Welle.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info