HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Sankcie ublížili všetkým. Putin s Contem sa zhodli, že medzi Ruskom a Európou neexistuje žiadna neprekonateľná trhlina

Giuseppe Conte a Vladimír Putin, Rím 2019 © Sputnik
Giuseppe Conte a Vladimír Putin, Rím 2019 © Sputnik

Protiruské sankcie uvalené EÚ ubližujú obom stranám. Ublížili nielen Moskve, ale aj samotnému európskemu bloku, povedal ruský prezident a dodal, že nevidí žiadne „neprekonateľné prekážky“ na upevnenie bilaterálnych vzťahov.

Obmedzenia, ktoré EÚ uložila proti Moskve v súvislosti s prebiehajúcou krízou na Ukrajine, boli pre obchod veľmi škodlivé. Obrat klesol zo 450 miliárd USD v roku 2013 na približne 279 miliárd USD, uviedol Vladimír Putin na spoločnej tlačovej konferencii s talianskym premiérom Giuseppe Contem. “Kam smerovali tieto miliardy? Vieme len, že sme nemali žiadne zisky ani my a ani európske krajiny, vrátane Talianska.”

Rusko je pripravené „obhájiť svoju úlohu“ pri stanovovaní vzťahov s EÚ, ale je to len na novom vedení EÚ, aby preukázalo, že to chce tiež, povedal Putin. Taliansky premiér Conte na to reagoval tvrdením, že Rím bol vždy proti ruským sankciám a dodal, že nad týmito rozhodnutiami vždy cítil „smútok“.   „Sme presvedčení, že cieľom nie sú sankcie. Taliansko sa snaží vytvoriť predpoklady na prekonanie tohto stavu. Nikto nemá z takejto situácie prospech,“ povedal Conte.

Taliansky premiér zároveň povedal, že prebiehajúci konflikt na východnej Ukrajiny, ktorý zúri vo východnej časti krajiny po prevrate v Kyjeve v roku 2014, sa musí vyriešiť čo najskôr. Ruský prezident odpovedal, že takéto výzvy by mali byť adresované do Kyjeva, ktorý doteraz nedokázal dodržať existujúci mierový plán z Minských dohôd. Tvrdí, že Moskva v tomto konflikte nie je jednou zo strán.

„Prečo sa nikdy nepýtate našich ukrajinských partnerov, kedy to skončia? Mám vydať dekrét? Pomôže to?“ argumentoval Putin.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info