HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

AKTUALIZOVANÉ: Nový predseda europarlamentu je David-Maria Sassoli. Čo na neho hovoria slovenskí europoslanci?

tasr

Druhé kolo stredajších volieb nového predsedu Európskeho parlamentu rozhodlo, že novým šéfom zákonodarného zboru EÚ na obdobie najbližších 2,5 roka bude kandidát európskych socialistov David Maria Sassoli. Taliansky europoslanec získal 345 hlasov a potrebnú nadpolovičnú väčšinu.

Končiaci predseda EP Antonio Tajani spresnil, že v druhom kole hlasovalo 704 europoslancov, z toho bolo 37 neplatných hlasov. Pri zohľadnení 677 platných hlasov musel víťaz získať nadpolovičnú väčšinu, čiže najmenej 334 hlasov.

Podľa správy overovateľov volieb, ktorú prečítal Tajani, Sassoli nakoniec získal 345 hlasov, čiže prekročil nadpolovičnú väčšinu.

Dankovi to nevyšlo s Lukašenkom, tak na oslavy SNP pozval političku zo sankčného zoznamu EÚ

Nemecká europoslankyňa Franziska „Ska“ Kellerová (Zelení/Európska slobodná aliancia) získala 119 hlasov, španielska europoslankyňa Sira Regová (Konfederatívna skupina Európskej zjednotenej ľavice/Severská zelená ľavica) dostala 43 hlasov a český europoslanec Jan Zahradil z politickej skupiny Európski konzervatívci a reformisti 160 hlasov.

Výsledok hlasovania europoslancov znamená, že po Talianovi Tajanim preberie túto funkciu ďalší Talian. Sassoli by ju mal zastávať do januára 2022, keď predsednícku štafetu by mal prebrať nominant liberálov-centristov z Obnovme Európu alebo z frakcie Zelených.

Kočner chcel pošpiniť prokurátora, nevyšlo mu to. Biely Mercedes patril nakoniec Zsuzsovej

Nový predseda Európskeho parlamentu David Maria Sassoli pred svojimi poslaneckými kolegami priznal, že ešte v utorok popoludní netušil, že bude nominovaný za šéfa tejto inštitúcie.

Rozhodli o tom rokovania medzi národnými delegáciami v skupine socialistov a demokratov (S&D), uviedla pre TASR slovenská europoslankyňa Monika Beňová, šéfka slovenskej delegácie S&D v EP. „Z môjho pohľadu je to skúsený politik, predstaviteľ jednej z tých väčších delegácií vo frakcii,“ uviedla Beňová.

Zdôraznila, že v europarlamente pri obsadzovaní dôležitých pozícii platí systém takzvaných D’Hondtových bodov: keďže talianska delegácia je po španielskej druhou najväčšou v S&D a socialisti dostali šancu získať post šéfa EP, k slovu sa prihlásili Taliani. „Prebehli diskusie vo frakcii, žiaden iný protikandidát nebol,“ vysvetlila.

KISKA A SPOLUPRÁCA? Sadnime si, podpíšme to, vyzýva lídrov strán. Prišlo aj na „slušnosť“

Šéfovia vlád a štátov po obsadení ostatných kľúčových postov v inštitúciách EÚ navrhli, aby sa o šéfovanie europarlamentu podelil bulharský socialistický poslanec Sergej Stanišev a šéf EPP v EP Manfred Weber. Beňová zdôraznila, že poslancom nikto nemôže nič diktovať.

„To sme vetovali. Som presvedčená, že Rada nám nemá čo hovoriť do toho, koho si zvolíme za šéfa parlamentu, je to naša inštitúcia, my sme sem boli zvolení. Súčasťou rokovaní môže byť dohoda o tom, ktorá frakcia obsadí ktorý post vo vedení, ale nemôžu nám poslať meno, kto to bude, pre nás to bolo absolútne neakceptovateľné,“ vysvetlila.

Jej stranícky kolega, europoslanec Robert Hajšel ocenil, že europoslanci už v druhom kole hlasovania si zvolil za svojho šéfa zástupcu socialistov, druhej najväčšej frakcie, čo zároveň odráža skutočnosť, že na pôde EP sú dohody možné. „Som rád, že je to človek, ktorý je pragmatický a výkonný a je človekom dohôd. Určite to nebude zlé ani pre Slovensko,“ dodal.

https://www.hlavnydennik.sk/2019/07/03/bezplatny-rontgen-v-bratislave-nan-mozete-zabudnut-doplatilo-na-to-osemrocne-dievcatko/

Michal Šimečka z frakcie Obnovme Európu uviedol, že Sassoli pred hlasovaním v pléne EP poslancom otvorene priznal, že ešte v utorok poobede netušil, že bude kandidovať na túto funkciu.

„Ja som ho podporil, lebo bez koaličných dohôd by 751-členný Európsky parlament nemohol pracovať,“ vysvetlil.

Zároveň však dodal, že zvolenie Sassoliho znamená, že vo vedúcich postoch EÚ budú úplne chýbať zástupcovia strednej a východnej Európy. „To je bohužiaľ výsledok diplomacie v podaní Vyšehradskej štvorky. Namiesto toho, aby premiéri V4 navrhli svojho kandidáta a bojovali zaňho, akurát blokovali iných. Napríklad Fransa Timmermansa, lebo kritizuje ohýbanie právneho štátu v Maďarsku a Poľsku. Napokon skončili v izolácií, a Slovensko s nimi,“ opísal situáciu. Odkázal, že nastal čas odpútať sa od Viktora Orbána a Jaroslava Kaczyňského, lebo je to „slepá ulička“.

Peter Pollák z frakcie ľudovcov ocenil, že v stredu nastala možnosť demokraticky zvoliť predsedu EP. „Aj keď nie je súčasťou mojej frakcie, tak verím, že bude nadstranícky a bude robiť všetko pre to, aby zachoval demokratickú tvár Európskeho parlamentu,“ uviedol Pollák.

Harry a Meghan nechajú tajne pokrstiť svojho syna, fanúšikovia sú znepokojení

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info