HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Čínske námorníctvo testuje nový vrtuľník Z-20 podobný americkým Black Hawk

Z-20
Čínsky vrtuľník Z-20 bol zahliadnutý na zadnej palube torpédoborca 055 Nanchang / Twitter

Čínske námorníctvo testuje nový vrtuľník Z-20 určený pre vylepšenie bojových schopností svojich torpédoborcov. Modifikovaný model helikoptéry je vidieť na zadnej palube torpédoborca 055 Nanchang.

Z-20 je viacúčelový vrtuľník so stredným zdvihom, vyvinutý dcérskou spoločnosťou leteckého gigantu Harbin Aircraft Industry Group, v Číne. Prvé letové skúšky prebehli už v roku 2013 a vojenský vrtuľník bol už údajne zaradený do výbavy vzdušných vojenských síl Ľudovej oslobodzovacej armády. Vylepšený námorný model vrtuľníka má sklopné lopatky rotora aj s chvostom tak, aby sa zmestil do priestoru lodného hangáru. Vrtuľník má rovnako vylepšené zadné kolesá, uspôsobené pre pristávanie na lodi.

Song Žongping, vojenský analytik z Hong Kongu odhaduje, že Z-20 už prešiel testami a čoskoro bude súčasťou rozširujúcej sa flotily veľkých čínskych bojových plavidiel. „PLA Navy má dlhý čas nedostatok domácich vrtuľníkov,“ povedal Song. „Z-20 by mohol vyplniť veľkú medzeru.“

Vrtuľník má maximálnu vzletovú hmotnosť v rozsahu 10 ton a svojou veľkosťou a hmotnosťou je podobný UH-60 Black Hawk americkej armády. Z-20 je pre torpédoborce „perfektnou voľbou“ s ohľadom na jeho veľký rádius doletu, dobrú manévrovateľnosť a nové elektronické systémy, ktoré robia z tohto stroja nebezpečnú zbraň s mnohými možnosťami použitia.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info