HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Až 1,1 milióna Japoncov v Kagošime práve evakuuje armáda

Ilustračný obrázok

Viac než 1,1 milióna ľudí dostalo v stredu pokyn opustiť svoje príbytky na japonskom ostrove Kjúšu v súvislosti s prudkými dažďami, ktoré môžu vyvolať povodne a zosuvy. Uviedla to agentúra DPA.

Evakuáciu vyhlásili úrady v prefektúrach Mijazaki a Kagošima, zatiaľ čo meteorologická služba počas dňa hlásila z niektorých častí ostrova zrážky s intenzitou vyše 80 milimetrov za hodinu. Kagošimský guvernér Satoši Mitazono zhodnotil situáciu ako „veľmi nebezpečnú“. Požiadal pritom armádu, aby poskytla vojakov na odstraňovanie následkov katastrofy v jeho prefektúre.

Nepriaznivé počasie spôsobilo v stredu výpadky a meškania na miestnych železničných tratiach. Meteorológ Rjota Kurora na tlačovej konferencii v Tokiu uviedol, že vo veľkej časti ostrova Kjúšu má naďalej pršať, a varoval pred zosuvmi bahna a povodňami. Obyvateľov vyzval na včasný odchod do bezpečia. Meteorológovia upozornili, že na niektorých miestach ostrova môže úhrn zrážok dosiahnuť v stredu celomesačný priemer pre mesiac júl.

Pred rokom zasiahli západné Japonsko prívalové dažde, ktoré vtedy spôsobili smrť vyše 220 ľudí. V krajine išlo o najvyšší počet obetí v súvislosti počasím za posledné tri desaťročia. Nasledovala takmer dvojtýždňová vlna horúčav, pričom počet úmrtí pripisovaných tomuto javu (1032) bol podľa údajov ministerstva zdravotníctva oproti predchádzajúcemu roku viac než trojnásobný.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info