HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

NA PULZE DŇA: Summit EÚ sa oneskoril; Poľsko a Maďarsko kritizujú Timmermansa

TASR

Schôdzka hláv štátov a predsedov vlád členských krajín Európskej únie sa v Bruseli začala v nedeľu večer s hodinovým oneskorením, keďže predseda Európskej rady Donald Tusk ešte pred ňou rokoval s lídrami jednotlivých štátov.

Pred summitom sa konalo aj viacero osobitných stretnutí, napríklad premiéri krajín Vyšehradskej štvorky sa stretli s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a tiež s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. O priebehu rokovaní pred zasadnutím Európskej rady novinárov neinformovali.

Úvahy, že predsedom Európskej komisie by sa mohol stať socialistický špicenkandidát Frans Timmermans z Holandska, ešte pred stretnutím ostro kritizovali poľský premiér Mateusz Morawiecki aj maďarský premiér Viktor Orbán.

Premiéri združení v európskych ľudovcoch nesúhlasia s Timmermansom na čele Európskej komisie

„Frans Timmermans nie je kandidátom kompromisu, Frans Timmermans je kandidátom, ktorý silne rozdeľuje Európu. Nerozumie strednej Európe,“ povedal Morawiecki.

Timmermans bol hlasným kritikom reformy súdnictva, ktorú v Poľsku rozbehla strana Právo a spravodlivosť.

Orbán zase poslal predsedovi Európskej ľudovej strany (EPP) Josephovi Daulovi otvorený list, v ktorom okrem iného upozornil, že uvoľnenie vrcholnej pozície v Európskej komisii socialistom – napriek tomu, že skončili vo eurovoľbách druhí za EPP – by bolo ponižujúce.

Orbánova strana FIDESZ má v súčasnosti pozastavené členstvo v EPP.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info