HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Trump vyhlásil, že s Indiou môže dosiahnuť „veľmi veľkú obchodnú dohodu“

Trump Modi G20 Osaka
Narendra Modi a Donald Trump počas samitu G20 v Osake / Twitter

Americký prezident Donald Trump naznačil, že Washington a Nové Dílí môžu vyriešiť svoj obchodný spor. Je to tak, pretože obe krajiny si už navzájom voči sebe uvalili dovozné clá a USA vylúčili Indiu z dohody o obchodných privilégiách.

Hlavný denník o tom informoval dňa 4. júna 2019

Trump vylúčil Indiu z colnej únie (GSP) a teraz čelí odvete.

„Myslím, že dospejeme spoločne k veľmi veľkej dohode, ktorú by sme mali oznámiť. Bude to veľmi veľký obchod,“ povedal Trump. Nechcel však nič konkretizovať, iba dodal, že to budú „veľké veci“ z hľadiska obchodu a výroby.

Dvaja lídri sa zúčastňujú na stretnutí G20 v japonskej Osake. Podľa indického ministra zahraničných vecí Vijaya Gokhalea, Trump a Modi požiadali v priebehu svoje delegácie, aby obnovili obchodné rokovania s cieľom vyriešiť otázky k dosiahnutiu cieľa.

Stretnutie Trump-Modi prichádza krátko potom, čo americký prezident vyrazil z dohody o obchodných privilégiách, čím na ňu v podstate uvalil clá.  India v odvetných opatreniach uvalila na USA dovozné clá zamerané na kľúčové vývozy USA do Indie. Tento krok India už niekoľkokrát pred tým odložila, lebo dúfala, že v obchodných rokovaniach dosiahne pokrok po výsledku nedávnych volieb v Indii.

Hlavný denník o tom informoval dňa 15. mája 2019

India odkladá odvetné clá voči USA až po voľbách.

Zvýšenie sadzieb v Indii nastalo po tom, ako trumpova administratíva odstránila Indiu z programu všeobecných systémov preferencií (GSP), pri ktorom mohla približne 5,6 miliardy dolárov ročne vyviezť z Indie bez dovozných ciel na americký trh.

Hlavný denník o tom informoval dňa 16. júna 2019

VIEME PRVÍ: India od nedele zvyšuje clá na dovoz amerických výrobkov

Minulý rok v marci, Washington uvalil dovozné clá vo výške 10 a 25 % na všetky dovozy ocele a hliníka. Indii, ktorá je jedným z najväčších výrobcov ocele na svete, nebola udelená žiadna výnimka z tohto opatrenia.

Čítajte viac:

Čína žiada Indiu, aby sa s ňou spojila v snahe odvrátiť šikanózne obchodné praktiky USA

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info