HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rada EÚ opäť predĺžila sankcie voči Rusku. Vyzýva však na spoluprácu

tasr

Rada Európskej únie predĺžila vo štvrtok hospodárske sankcie týkajúce sa určitých odvetví ruského hospodárstva do 31. januára 2020. Informovala o tom na svojej internetovej stránke.

Toto rozhodnutie nadväzuje na aktuálne informácie, ktoré Európskej rade na zasadnutí 20. – 21. júna 2019 poskytli nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron v súvislosti s plnením dohôd z Minska, s ktorým je rozhodnutie o zachovaní sankcií spojené.

Európska rada v nadväznosti na tieto informácie vyzvala na urýchlené obnovenie rokovaní v záujme vykonávania dohôd z Minska a na prijatie opatrení zameraných na obnovenie dôvery medzi stranami. Lídri EÚ v tejto súvislosti jednomyseľne schválili zachovanie hospodárskych sankcií voči Rusku. Rada Európskej únie vo štvrtok toto rozhodnutie sformalizovala písomným postupom.

Babis ši môže vydýchnuť. Jeho vláda prežila hlasovanie o nedôvere, rokovanie trvalo takmer 17 hodín

Tieto opatrenia sa zameriavajú na sektor financií, energetiky a obrany, ako aj na oblasť tovaru s dvojakým použitím. Opatrenia sa pôvodne zaviedli 31. júla 2014 na obdobie jedného roka v reakcii na konanie Ruska destabilizujúce situáciu na Ukrajine a v septembri 2014 sa posilnili.

Medzi hospodárske sankcie, ktoré sa týmto rozhodnutím predĺžili, patrí:

– obmedzenie prístupu na primárne a sekundárne kapitálové trhy EÚ pre päť veľkých ruských finančných inštitúcií s väčšinovým štátnym podielom a pre ich pobočky mimo EÚ, v ktorých majú väčšinový podiel, ako aj pre tri veľké ruské energetické spoločnosti a tri spoločnosti pôsobiace v oblasti zbrojárskeho priemyslu

– zákaz vývozu a dovozu v oblasti obchodu so zbraňami;

– zákaz vývozu položiek s dvojakým použitím na vojenské účely alebo pre vojenských koncových užívateľov v Rusku

– obmedzenie prístupu Ruska k určitým citlivým technológiám a službám, ktoré sa môžu použiť na ťažbu a prieskum ropy.

„Začala sa nová éra“, avizuje Vallo v súvislosti s novou parkovacou politikou Bratislavy

Okrem uvedených hospodárskych sankcií bolo v súvislosti s krízou na Ukrajine zavedených aj viacero opatrení EÚ, okrem iného:

– cielené individuálne reštriktívne opatrenia, najmä zákaz vydávania víz a zmrazenie aktív – aktuálne voči 170 osobám a 44 subjektom – do 15. septembra 2019

– reštriktívne opatrenia v súvislosti s protiprávnou anexiou Krymu a Sevastopola, ktoré sú obmedzené na územie Krymu a Sevastopola a ktoré sú účinné do 23. júna 2020.

Trvanie hospodárskych sankcií spojila Európska rada 19. marca 2015 s úplným vykonaním dohôd z Minska, ktoré sa malo uskutočniť do 31. decembra 2015. Keďže sa tak však nestalo, sankcie ostali v platnosti.

Rezort financií očakáva horší výber daní a odvodov. To najlepšie už máme za sebou, priznáva minister

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info