V Bratislave pri Eurovei postavia nové kongresové centrum. Poznáme detaily
26 | 06 | 2019 I TASR

Spoločnosť JTRE predložila projekt Eurovea City Congress na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).


Moderné kongresovo–administratívne centrum Eurovea City Congress prinesie do hlavného mesta reprezentatívny priestor pre organizovanie podujatí rôzneho rozsahu, od komorných kultúrnych a spoločenských akcií až po konferencie pre takmer 2000 účastníkov. Developer projektu, spoločnosť JTRE, predložil projekt na posúdenie vplyvov na životné prostredie. Začiatok výstavby administratívnej budovy s kongresovými sálami a s podzemnou garážou je naplánovaný v roku 2022.

Kongresová turistika tvorí vo vyspelých štátoch a ich metropolách pomerne veľkú časť príjmov z cestovného ruchu. Kongresové priestory zvyšujú prestíž každej krajiny a mesta, keďže lákajú napríklad aj politické podujatia na najvyššej úrovni.

PRÁVE TERAZ: Fico sa mal dostať k informáciám o napojení "slovenskej IT spoločnosti na americkú CIA"
Neúspešný kandidát na post europoslanca a hovorca strany Smer-SD Ján Mažgút dnes na tlačovom brífingu v Národnej rade musel pred novinármi vysvetľovať, prečo je predseda strany Robert Fico neprítomný. Čítať ďalej
26 | 06 | 2019 | Roman Suchý


„Kongresový biznis ponúka veľké príležitosti, ktoré Bratislavu doteraz obchádzali. V našich zámeroch sme spočiatku uvažovali len o multifunkčnom projekte respektíve o kongrese, ktorý bude mať lokálny význam. Vzhľadom na hlbšie pochopenie samotnej funkcie kongresového centra a jeho možného využitia sme však dospeli k záveru, že navrhovaný projekt Eurovea City Congress má potenciál byť významným európskym kongresovým centrom. Je v záujme nás všetkých, aby sa Bratislava dostala na európsku kongresovú mapu,“ hovorí výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán.

Administratívno-kongresové centrum, z dielne architektonickej kancelárie GFI, budú tvoriť dva navzájom prepojené funkčné celky. Dvojpodlažné kongresové centrum a signifikantná administratívna veža, ktorá bude s 26 podlažiami vizuálnou dominantou. Celková plocha kongresového centra je takmer 10.000 m2. K dispozícii bude 975 parkovacích miest.

Rozhodol sa Hattas zničiť mestskú tržnicu?
„ Vážené obyvateľky a obyvatelia Nitry. Držíte v rukách noviny, ktoré pre vás vydávame pri príležitosti pol roka od zloženia sľubu nových poslancov mestského zastupiteľstva a vedenia mesta.“ Čítať ďalej
26 | 06 | 2019 | Jana Teleki


„Uvedomujeme si silnú konkurenciu v podobe Viedne či Budapešti, ale Bratislava má pre kongresovú turistiku tiež vynikajúce predpoklady. Výhodou je ukážková dostupnosť diaľničnými pripojeniami, niekoľko letísk v okolí, atraktívne nábrežie rieky Dunaj, zaujímavé historické centrum a najmä vysoká bezpečnosť, ktorá je jedným z najdôležitejších kritérií výberu lokalít pre kongresy. Eurovea City Congress však nemá slúžiť len kongresovým turistom. Bratislavčania získajú moderný kultúrny a spoločenský priestor s dostatočnou kapacitou i variabilnosťou vhodný napríklad na koncerty, plesy a iné spoločenské akcie,“ vysvetľuje Pavel Pelikán.

Budúce kongresové centrum bude spĺňať najvyššie medzinárodné štandardy so špičkovým zázemím a technológiou s potenciálom pritiahnuť skutočne veľké nadnárodné podujatia. V interiéri návštevníkov privíta veľkorysý priestor vstupnej lobby s impozantným schodiskom. Na prízemí bude situovaná aj veľká variabilná kongresová sála s kapacitou 1200 miest na sedenie a reštaurácia. Ponuku priestorov doplnia menšie kongresové sály, ktoré umožnia spájanie podľa potreby, čo umožní organizáciu rôznorodých podujatí, od komorných súkromných akcií až po medzinárodné konferencie, plesy či koncerty pre viac ako 2000 účastníkov. Technické a dispozičné riešenie zabezpečí, že v priestoroch sa bude môcť konať viacero akcií súbežne bez toho, aby sa navzájom rušili. Celá budova je navrhnutá ako bezbariérová a bude ašpirovať na medzinárodný certifikát zelenej budovy BREEAM OUTSTANDING.

„Na krajiny východnej Európy sa zvyčajne nazerá ako na miesta so zlou infraštruktúrou a zastaranými kapacitami. Projektom kongresového centra tento hendikep prekonáme. V Bratislave vznikne unikátny priestor, ktorý bude prinášať benefity celému mestu. Nehovoriac o tom, že ak sa spojí Eurovea City Congress napríklad s kapacitami hotela Sheraton a Slovenského národného divadla, môže Bratislava hostiť kongresy pre 5000 ľudí, čo je skvelá príležitosť. Som si istý, že kongresové centrum blízko Dunaja pomôže našu metropolu dostať do prvej ligy,“ dodáva Pavel Pelikán.

Pri Úrade vlády vyrúbal DPB stromy. Vallo priznal rad pochybení
Na Štefanovičovej ulici v Bratislave, pri električkovej zastávke - Úrad vlády SR, vyrúbali v utorok stromy. Bratislavský primátor Matúš Vallo tvrdí, že za tým stojí mestský Dopravný podnik Bratislava a že došlo k celému radu pochybení, napríklad... Čítať ďalej
26 | 06 | 2019 | TASR


Verejný priestor v okolí budovy bude niesť rukopis španielskej architektky a urbanistky Beth Galí, ktorá sa podieľala na riešení verejných priestranstiev a parkov v mnohých svetových metropolách a navrhuje verejné priestory v celej štvrti EUROVEA CITY. Predpolie pred vstupom do Eurovea City Congress bude tvoriť kultivované námestie. Vnútroblok bude nadväzovať na centrálny priestor pred vstupom do novej časti nákupnej galérie Eurovea a líniu Pribinovej ulice. Námestie so sadovými úpravami a vlajkoslávou kongresového centra bude prirodzene komunikovať s parterom existujúcich stavieb Tower 115 a Pribinova 19.

Prejavom dôvery v úspešnosť tohto projektu je aj vstup najväčšieho realitného fondu na Slovensku NÁŠ PRVÝ REALITNÝ o.p.f. – PRVÁ PENZIJNÁ SPRÁVCOVSKÁ SPOLOČNOSŤ POŠTOVEJ BANKY správ. spol., a.s. s majetkom presahujúcim 755 miliónov eur. Podľa Vladimíra Salkoviča, člena predstavenstva spoločnosti, fond stavia na predchádzajúcej úspešnej spolupráci s JTRE na niekoľkých projektoch.  „Verím, že náš prvý realitný fond, ktorý už dlhodobo vykazuje stabilnú výkonnosť, sa účasťou na tomto, pre Bratislavu výnimočnom projekte, ešte viac posilní,“ hovorí Vladimír Salkovič.

Predpokladaný termín ukončenia výstavby Eurovea City Congress je rok 2024. Odhadované náklady na výstavbu predstavujú sumu viac ako 100 miliónov eur.

PRÁVE TERAZ: Fico sa mal dostať k informáciám o napojení "slovenskej IT spoločnosti na americkú CIA"
Neúspešný kandidát na post europoslanca a hovorca strany Smer-SD Ján Mažgút dnes na tlačovom brífingu v Národnej rade musel pred novinármi vysvetľovať, prečo je predseda strany Robert Fico neprítomný. Čítať ďalej
26 | 06 | 2019 | Roman Suchý