HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Pokrokový ruský raketový systém S-500 SAM je pripravený na sériovú výrobu (VIDEO)

S-500 Prometey

S-500 Prometeus je pokrokový ruský raketový systém novej generácie s dlhým doletom, ktorý dokončil väčšinu svojich skúšok a je podľa ruského ministra priemyslu a obchodu pripravený prejsť do sériovej výroby.

Vývoj systému je vo svojej „konečnej fáze“ potom, čo bol každý prvok systému testovaný individuálne, povedal Denis Manturov v rozhovore pre Interfax. V súčasnosti pracujeme už iba na kontrole integrity komplexného systému S-500.

Raketový systém S-500 je najnovšou generáciou systémov protivzdušnej obrany s raketami dlhého doletu. Systém vyrába spoločnosť Almaz-Antey, ktorá je popredným ruským dodávateľom vojenskej techniky. Špecifikácie systému zostávajú nateraz utajené, ale podľa vojenských zdrojov a rozhovorov s predstaviteľmi spoločnosti bude mať v porovnaní s terajším S-400 SAM výrazne vylepšené protiraketové schopnosti a to najmä vďaka novému radarovému zameriavaču s postupným zoskupovaním cieľov.

„Všetky hlavné špecifikácie systému protivzdušnej obrany boli potvrdené pri skúškach, a tento je teraz pripravený pre sériovú výrobu,“ povedal Manutov a dodal, že prvá zásielka systému bude doručená ministerstvu obrany presne podľa plánu.

Očakáva sa, že systém bude schopný v konečnej verzii obsiahnuť aj rakety so stredne dlhým doletom, balistické rakety a medzikontinentálne balistické strely, ako aj hypersonické rakety s rýchlosťou až 5 Mach. Nová generácia rakiet by mala byť schopná dosiahnuť nízku obežnú dráhu zeme, čím by mohol systém slúžiť zároveň aj ako antisatelitná zbraň a podľa niektorých správ by rakety mohli zachytiť medzikontinentálne balistické rakety už v polovici ich letu.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info