Macron vyzval Trumpa, aby objasnil svoju pozíciu voči EÚ
25 | 06 | 2019 I TASR

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval Donalda Trumpa, aby "objasnil svoju pozíciu" voči Európskej únii, ktorá sa opakovane stáva terčom uštipačných poznámok amerického prezidenta.


"Je zrejmé, že máme nejaké nejasnosti, najmä keď sa pozeráte na Trumpovu pozíciu v súvislosti s brexitom a na skutočnosť, že propaguje tvrdý brexit," povedal Macron v rozhovore pre periodikum New Yorker, zverejnenom v pondelok. "Myslím si, že musí objasniť svoj postoj voči Európe," uviedol.

Ako pripomenula agentúra AFP, rozhovor sa uskutočnil na pozadí nedávnych volieb do Európskeho parlamentu, v ktorých Macronova centristická vládnuca strana Republika v pohybe skončila na druhom mieste, tesne za krajne pravicovým Národným združením Marine Le Penovej.

Komentár Vladimíra Prochvatilova: Ako môže USA vyvolať iránsku provokáciu
Prišla mi na um stará správa Brookingsovho inštitútu Čítať ďalej
24 | 06 | 2019 | Vladimír Prochvatilov (Fond strategickej kultúry)


"V európskom meradle je nové to, že všade dochádza k nárastu extrémizmu, prichádzajúceho najmä od krajnej pravice," odpovedal Macron na otázku o výsledku májových volieb.

"Pred niekoľkými mesiacmi si mnoho ľudí myslelo, že táto nová koalícia krajnej pravice by mohla mať v Európskom parlamente väčšinu alebo by mohla blokovať väčšinu, čo sa nestalo," povedal.

Podľa Macrona ide o jeden z pozitívnych výsledkov týchto volieb, aj keď im podľa jeho slov veľmi napomohli "zahraničné vplyvy". Na otázku, či medzi tieto zahraničné vplyvy radí aj Trumpa, Macron odpovedal: "Nie, pretože Trumpa a Bannona úplne nespájam."

Steve Bannon, bývalý poradca Bieleho domu, sa aktívne pokúša o vytvorenie nacionalistickej aliancie v Európe a Macron ho nedávno obvinil zo snahy o "rozloženie" Európy.

Ruský „Air Force“ opäť spozorovaný vo Venezuele (PHOTOS)
Ruské lietadlo „Air Force“ pristálo neoficiálne vo Venezuele. Informácia prenikla prostredníctvom informátora a dokladujú ju fotografie a údaje o letovom sledovači. Podobná udalosť vyvolala v marci horúcu slovnú vojnu medzi Moskvou a... Čítať ďalej
25 | 06 | 2019 | robertmerva


V rozhovore pre televíziu NBC, ktorý bol odvysielaný cez víkend, sa amerického prezidenta pýtali na európske úsilie udržať nažive jadrovú dohodu s Iránom z roku 2015, od ktorej Trump vlani odstúpil. "Nestarám sa o Európanov," povedal Trump. "Európania chodia von a zarábajú veľa peňazí. Európania sú v poriadku."

"... My sme k Európe veľmi dobrí. Staráme sa o nich. (Čo sa týka) NATO, vynakladáme veľké sumy, neprimerané sumy. Pokiaľ ide o obchod, Európska únia nás skutočne dlhodobo využíva," dodal Trump.

Milé gesto. Macron pošle Trumpovi nový strom priateľstva
Francúzsky prezident Emmanuel Macron pošle svojmu americkému kolegovi Donaldovi Trumpovi nový strom priateľstva, aby si ho mohol zasadiť v záhrade Bieleho domu. Čítať ďalej
12 | 06 | 2019 | TASR