Alkohol je u mladistvých často „štartérom“ smerom k iným drogám. Vyvoláva tiež psychické a iné zdravotné problémy, upozornil psychoterapeut Josef Šedivý.
Obdobie dospievania je časom, kedy mnohí mladí ľudia začínajú experimentovať s alkoholom. Spúšťačom je obvykle viacero faktorov – povzbudiť k pitiu ich môže nastavenie rodinného prostredia, nadmerný stres, ale aj prvé vzťahové otrasy, snaha zapadnúť do kolektívu, ambícia cítiť sa zrelšie či zvedavosť.
KAŽDÝ TRETÍ: Skúsenosti s alkoholom má vysoký počet mladých do 15 rokov. Riziko závislosti je vyššie
Na organizmus vo vývoji môže alkohol pôsobiť silnejšie ako u dospelých. Mladým chýbajú tiež skúsenosti. „Mladiství po požití alkoholu neraz skúšajú jazdu autom, prípadne riskujú neplánované tehotenstvo alebo pohlavnú chorobu. Z dlhodobého hľadiska môže mať konzumácia alkoholu negatívny vplyv na prospech v škole, spoločenský život, vzťahy v rodine či s priateľmi. Alkohol tiež často je štartérom smerom k iným drogám a vyvoláva psychické a iné zdravotné problémy,“ uviedol psychoterapeut Šedivý.
Odborníci preto upozorňujú rodičov, aby svoje deti varovali pred negatívnymi účinkami alkoholu, povzbudzovali ich k zmysluplnému využitiu času a sledovali, s akými ľuďmi sa ich deti stretávajú.
Kde je problém? Hokejový Slovan stále neuhradil mestu svoj dlh, čas má do 30. júna