HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

KLIEŠTE: Najviac problémov a ochorení spôsobujú v Banskobystrickom kraji

ilustračné foto, tasr

Najviac prípadov kliešťovej encefalitídy v rámci celej SR zaznamenávajú odborníci na území Banskobystrického kraja. Informovala o tom Jana Kerlik z odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Podľa nej tento trend pretrváva od roku 2016

„Súvisí to pravdepodobne so zmenou klimatických podmienok, keďže kliešte nemajú radi horúco a sucho. Zvýšený počet ochorení môže súvisieť aj s epidémiami, ktoré sa v BBSK pravidelne vyskytujú. Kliešťová encefalitída sa totiž neprenáša len zaklieštením, ale aj infikovaným nepasterizovaným mliekom, ako aj výrobkami z neho,“ uviedla Kerlik.

POZOR: „OBRIE KLIEŠTE“ z Afriky migrujú ku nám do strednej Európy. Čo nám hrozí?

Veľmi účinné je podľa nej očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. „V susednom Rakúsku, kde sa nakazené kliešte endemicky vyskytujú, je zaočkovaných 80 až 90 percent populácie. V Českej republike je to okolo 20 až 30 percent, u nás len niečo pod 1 percento,“ konštatovala Kerlik.

Dodala, že práve v týchto týždňoch vrcholí jarná aktivita kliešťov, ktorá sa začala v marci. „Aj keď odborníci predpokladali, že vplyvom tuhej zimy prežije menej populácií kliešťov, opak je pravdou,“ zakončila.

Za situáciu okolo Ústavného súdu je spoluzodpovedná aj Kancelária prezidenta, povedal Erik Tomáš. Matovič nesúhlasí

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info