Šefčovič je "poctený" tým, že sa o ňom diskutuje pri obsadzovaní vysokých postov EÚ. Nič ale nie je isté
21 | 06 | 2019 I TASR

Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič považuje za poctu, že sa jeho meno objavuje v diskusiách o obsadení štyroch najdôležitejších pozícií v štruktúrach EÚ. Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu to uviedol v piatok po skončení summitu EÚ pri návrate na Slovensko na palube špeciálu predsedu vlády SR Petra Pellegriniho.


Šefčovič sa pred novinármi poďakoval za podporu a dôveru zo strany premiéra SR Petra Pellegriniho v procese nominácii na vrcholové pozície v inštitúciách EÚ.

AKTUALITA: Lajčák našiel cestu, ako sa vymotať zo slovenskej politiky. V hre je vysoký post v NATO
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák má byť "vážnym kandidátom" na post zástupcu generálneho tajomníka NATO. S informáciou prišiel v piatok Denník N, ktorý sa odvoláva na "viaceré na sebe nezávislé zdroje zo slovenskej a zahraničnej... Čítať ďalej
21 | 06 | 2019 | Roman Suchý


Pellegrini na summite naznačil, že Slovensko a zvyšné krajiny Vyšehradskej štvorky uvažujú o Šefčovičovi ako o kandidátovi na obsadenie funkcie vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

"Spomínajú sa rôzne mená a scenáre. So všetkými premiérmi V4 mám dobré vzťahy, ale rozumiem aj tomu, že tá choreografia je zložitá a ten výsledný vzorec sa hľadá veľmi ťažko," povedal Šefčovič o nominačnom procese s odkazom na potrebu rodovej a geografickej rovnováhy. "Chápem, že sa uvažuje o mnohých menách a treba byť realistický v očakávaniach, ako to dopadne. Bude to kompromis, ktorý sa bude hľadať ťažko," dodal.

Na otázku, ako vníma svoje šance v tomto procese, odpovedal, že jemu to neprináleží posudzovať, lebo odpoveď je na pleciach hláv štátov a vlád a ich rokovania "sú uzavreté".

Neuchádzam sa o pozície v štruktúrach EÚ, vyhlásil Pellegrini. Chce tým ukončiť rôzne klebety
Premiér SR Peter Pellegrini po skončení dvojdňového samitu EÚ v Bruseli rozhodne poprel, že by sa uchádzal o niektorú z vysokých pozícií v štruktúrach Európskej únie. Čítať ďalej
21 | 06 | 2019 | TASR


"Považujem za poctu, že sa tu moje meno spomína a čo bude najdôležitejšie pre náš región a pre Slovensko, je to, aby naozaj jeden z tej štvorice bol z nášho regiónu," povedal Šefčovič na margo debát lídrov zameraných na obsadenie postov predsedov Európskej komisie, Európskej rady a Európskeho parlamentu, ako aj šéfa diplomacie EÚ.

V tejto súvislosti pripomenul, že za posledných päť rokov sa ukázalo ako dôležité, že predseda Európskej rady Donald Tusk je z Poľska a že rozumie problémom, s ktorými za ním chodia predstavitelia tejto časti Európy.

"To si myslím, že je potrebné aj pri obsadzovaní budúcej štvorky, ktorá sa teraz hľadá a dúfam, že náš región bude takto spravodlivo pokrytý. Uvidíme samozrejme, či v tej rovnici budem ja alebo niekto iný," konštatoval Šefčovič.

Jana Teleki: Levočský justičný maratón – 20 rokov zneužívania moci
V septembri roku 1991 nastúpila právnička JUDr. Silvia Kollárová na pozíciu kontrolórky Daňového úradu v Levoči. Neskôr vykonávala funkciu daňovej exekútorky a od 1.augusta 1995 sa stala riaditeľkou Daňového úradu. Jej povinnosťou bolo zabezpečovať... Čítať ďalej
21 | 06 | 2019 | Jana Teleki


Za svoje prednosti považuje aj skutočnosť, počas doterajšieho pôsobenia v exekutíve EÚ úzko spolupracoval s regiónom strednej a východnej Európy, či už išlo o krajiny V4, baltský región alebo to, ako v mene Európskej komisie pomáhal juhovýchodnej Európe v oblasti energetickej bezpečnosti.

"Nakoniec však pôjde o to, aby sa našli najlepší ľudia na tie posty a aby bol spôsob ich rozdelenia vnímaný ako spravodlivý. A to teraz leží na pleciach premiérov a prezidentov," povedal Šefčovič.

Opozícia obviňuje Smer z kupovania voličov, ten sa skrýva za "sociálne opatrenia"
Poskytnutie príspevku vo výške 100 eur na nákup školských potrieb nie je podľa koaličných poslancov súčasťou predvolebnej kampane. Viacerí z nich tvrdia, že rodinám sa snažia pomáhať dlhodobo. Opozícia však pri viacerých sociálnych opatreniach vidí... Čítať ďalej
21 | 06 | 2019 | TASR