HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Putin vraví, že sa Rusko „nesnaží byť superveľmocou“. Chce viesť inú politiku ako Sovietsky zväz

Ilustračné foto/TASR

Rusko nemá v úmysle rozširovať svoj vplyv v iných krajinách a nesnaží sa byť superveľmocou, povedal novinárom ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok po skončení tradičnej výročnej videokonferencie s názvom Priama linka s Vladimir Putin.

„Neusilujeme sa o takéto postavenie, pretože táto predstava so sebou prináša určité prvky spojené s nastoľovaním vplyvu na iné štáty a celé regióny. Nechceme sa vracať do pozície, akú mal Sovietsky zväz, ktorý určoval životný štýl, politický systém a ďalšie veci svojim susedom vrátane východoeurópskych krajín. Je to kontraproduktívne, nákladné a bez historickej perspektívy,“ odpovedal Putin na otázku, či je dnes Rusko superveľmocou.

Sankcie stáli Európsku úniu spolu 240 miliárd USD. Oproti tomu Rusko stratilo len 50 miliárd dolárov

Ako ďalej poznamenal šéf Kremľa, „horkú skúsenosť Sovietskeho zväzu“ niektorí ruskí partneri na Západe neberú do úvahy. „Stále sa dopúšťajú tých istých chýb, padajú do tej iste pasce,“ upozornil. Putin však zdôraznil, že Rusko si zachováva vedúce postavenie vo vývoji moderných zbraní, a to napriek neustálemu znižovaniu nákladov na armádu.

„Rusko nepredáva svojich spojencov a na predaj nie sú ani naše záujmy a ani naše zásady,“ hovorí Putin

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info