HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

ISIS po utrpení porážky na Blízkom východe asi obráti svoje záujmy na Indiu

ISIS
Ilustračný obrázok

Islamský štát, ktorý trpí porážkami na Blízkom východe, teraz pokukuje už aj po Indii. Indická spravodajská agentúra údajne varuje, že ISIS zakladá v rôznych provinciách druhej najľudnatejšej krajiny sveta svoje podzemné bunky.

India sa stáva čoraz zraniteľnejšou voči hrozbám teroristických útokov inšpirovaných islamským štátom. Informovala o tom indická spravodajská televízia NDTV, odvolávajúc sa pri tom na tri spravodajské listy, zaslané šéfom polície v štáte Kerala.

„Po strate územia v Iraku a Sýrii, teraz ISIS vyzývajú svojich bojovníkov v krajinách, kde sa momentálne zdržiavajú, aby začali s násilnými formami džihádu,“ uvádza jeden z listov.

Teroristická skupina sa môže tiež zamerať na kľúčové zariadenia v Koči, najľudnatejšom meste Keraly s 2 miliónmi ľudí, uvádza sa v ďalšom liste. Miestni policajní úradníci odhadujú, že v posledných rokoch sa k ISIS pripojilo približne 100 obyvateľov Keraly, zatiaľ čo približne 3 000 už bolo „deradikalizovaných“ a teraz sú pod dohľadom úradov.

Indická provincia Kerala leží blízko Srí Lanky, kde teroristické útoky v apríli vyústili do smrti viac ako 250 kresťanov, počas osláv Veľkej noci.

Varovanie prichádza potom, čo ISIS oznámil vytvorenie „Wilayah al-Hind“ alebo tiež svojej „indickej provincie“. Prednedávnom táto teroristická skupina uviedla, že založila ďalšiu provinciu s názvom „Wilayah Pakistan“.

ISIS kedysi spôsobil katastrofu v Sýrii a Iraku, kde založil „kalifát“ a presadzoval prísne pravidlá šaríe. Teraz ISIS v týchto regiónoch zažíva ničivé porážky, po úspešných kampaniach sýrskych vládnych síl podporovaných Ruskom a irackej armády podporovanej USA.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info