HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ruské úrady nemôžu zakazovať demonštrácie z dôvodu bezpečnosti. Sú povinné ju tiež zabezpečiť

Ilustračný obrázok

Ruský Ústavný súd rozhodol, že miestne orgány nesmú zakázať verejné podujatia z dôvodu nedostatku bezpečnostných opatrení. Súd vo svojom rozhodnutí uviedol, že zaistiť bezpečnosť nasadením polície, zdravotníkov a hasičov podľa potreby, je úlohou miestnej samosprávy.

Ruský zákon upravujúci verejné zhromažďovanie sa dostal pod paľbu kritiky opozičných aktivistov, ktorí hovoria, že je príliš reštriktívny a dáva orgánom miestnej správy neprimeraný priestor na zákazy protestov, ktoré si neprajú uskutočniť. V utorok rozhodnutie súdu uzavrelo tento rozpor, ktorý býval často používaný za účelom odmietnutia povolenia na zhromaždenia a demonštrácie.

Rusko varuje pred „digitálnym terorizmom“. Čo si pod tým máme predstaviť?

Súd preskúmal sťažnosť jedného z verejných činiteľov V Irkutsku, ktorého žiadosti o dve verejné zhromaždenia v roku 2018 mestská rada zamietla bez zváženia. Mesto vtedy uviedlo, že organizátor nedokázal vysvetliť, ako chce zaručiť bezpečnosť účastníkov. Formuláre uvádzali iba telefónne čísla mestských služieb, ktoré by sa mali volať v prípade núdze.

Súdne rozhodnutie uviedlo, že mesto konalo nezákonne, keď žiadosti jednoducho zamietlo. Je pravdou, že organizátori verejných podujatí majú stále zodpovednosť za bezpečnosť účastníkov, ale tá je stále vo veľkej miere na pleciach verejných orgánov, ktoré sú povinné zaistiť verejnú bezpečnosť a koordinovať sa podľa potreby s organizátormi.

„Aj keď sa príslušný výkonný orgán domnieva, že navrhované formy a metódy na zabezpečenie bezpečnosti nie sú v súlade s požiadavkami predmetného zákona, v žiadnom prípade ho to nezbavuje povinnosti posúdiť predloženú žiadosť,“ uviedol súd.

Ruské letectvo dostalo prvý pár najnovších stíhačiek MiG-35 (VIDEO)

Ústavný súd taktiež vydal metodické pokyny všetkým ruským súdom, ako správne prerokovať sťažnosti ľudí, ktorých žiadosti o zhromaždenia boli zamietnuté.

Ústavný sudca Sergej Kňazev povedal, že rozhodnutie, ktoré spoločne s kolegami prijali, je signálom pre všetky úrady a výkonné orgány, aby diskutovali s organizátormi demonštrácií, či verejných zhromaždení, o tom, ako ich najlepšie viesť, a „nesnažiť sa hľadať zámienky a dôvody, ako tomu zabrániť“, dodal.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info