HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Novinára Khashoggiho Saudi popravili, tvrdí správa OSN. Vyšetrovanie vedie ku korunnému princovi

Khashoggi
Jamal Khashoggi © AFP / Yasin Akgul

Rijád nesie zodpovednosť za zabitie novinára Jamala Khashoggiho. Vyhlásila to osobitná spravodajkyňa OSN pre mimosúdne popravy, Agnes Callamardová a vyzvala na ďalšie vyšetrovanie úlohy korunného princa Mohammeda bin Salmana v tomto trestnom čine.

Khashoggi sa stal obeťou „úmyselnej popravy, mimo súdneho rozhodnutia, za ktoré je zodpovedná Saudská Arábia“, povedala Callamardová.

Po skončení šesťmesačného vyšetrovania, vydala spravodajkyňa k prípadu svoju správu a vyzvala na ďalšie vyšetrovanie. Podľa jej záverov vyšetrovania, mali zohrať v Khashoggiho vražde hlavnú úlohu saudskí predstavitelia, vrátane korunného princa Mohammeda bin Salmana.

Toto vyšetrovanie porušovania ľudských práv skutočne ukázalo, že existuje dostatočne dôveryhodný dôkaz o zodpovednosti korunného princa, čo si vyžaduje ďalšie vyšetrovanie.

Saudský minister zahraničných vecí Adel al-Jubeir v stredu odmietol tvrdenie Callamardovej, argumentujúc tým, že prípad už bol vyšetrovaný saudskými orgánmi a trval na tom, že prípad aj naďalej zostáva v jurisdikcii kráľovstva.

„Kategoricky odmietame akékoľvek pokusy o pošpinenie predstaviteľov kráľovstva Saudskej Arábie a akékoľvek pokusy prevziať prípad z jurisdikcie súdov v Saudskej Arábii,“ napísal al-Jubeir.

Kritik Saudskej kráľovskej rodiny a prispievateľ Washington Post, Jamal Khashoggi, bol údajne zabitý v októbri, potom ako vstúpil na konzulát Rijádu v Istanbule, v Turecku.

Tureckí predstavitelia tvrdili, že Khashoggi bol zavraždený špeciálnym tímom SAE. Rijád však tvrdil, že novinár zomrel v spontánnej bitke, ktorá sa v budove strhla a poprel, že by sa kráľovská rodina akýmkoľvek spôsobom zúčastnila na incidente.

Khashoggiho “poprava” vyvolala rozhorčenie po celom svete a viedla k tomu, že USA sankcionovali niekoľko saudských predstaviteľov.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info