HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER EKONOMIKA ZAHRANIČIE

„Dolár sa stáva toxickým“, stále viac krajín hľadá alternatívu

Toxic dollar
Ilustračný obrázok

Americký dolár je anachronizmom moderného svetového hospodárstva, tvrdí riaditeľ ruskej zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryshkin.

Na medzinárodnom stretnutí predstaviteľov bezpečnosti povedal: „Zdá sa byť nezvyčajné, že Spojené štáty, ktoré sa správajú tak agresívne a nepredvídateľne, sú naďalej držiteľom hlavnej rezervnej meny.“

Naryshkin dodal: „Vzhľadom k objektívnemu posilneniu multipolarity sa monopolné postavenie dolára v medzinárodných ekonomických vzťahoch stáva anachronickým. Postupne sa tak dolár stáva toxickým. “

Šéf ruskej spravodajskej služby uviedol, že používanie dolára predstavuje riziká a viac štátov hľadá nové nástroje svojich ekonomík. Krajiny na celom svete, vrátane Ruska, Číny, Indie a ďalších, pracujú na diverzifikácii svojich devízových rezerv, aby boli dosť ďaleko od toxického dolára.

Rusko podniklo konkrétne kroky smerom k dedolarizácii svojho hospodárstva. Moskve sa zatiaľ podarilo čiastočne vyradiť dolár pri svojom vývoze, pričom podpísalo dohody o menovom swape s viacerými krajinami, vrátane Číny, Indie a Iránu. Rusko nedávno navrhlo používanie eura namiesto amerického dolára v obchode s Európskou úniou. Tento návrh sa stretol pozitívnou reakciou a EÚ prisľúbila, že na tom začne pracovať. Cesta k dosiahnutiu tohto stavu, však môže byť pri pomeroch, ktoré panujú v EÚ, ešte veľmi vzdialená.

Hlavný denník priniesol informácie k tejto téme dňa 16. júna 2019

Dolár končí: Rusko a EÚ majú záujem o vzájomný obchod v národných menách bez „greenbacku“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info