HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

RADÍME: Za obdobie neplateného voľna dlh v poisťovni vzniknúť nemôže

tasr

Ak zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnanec nemá voči Sociálnej poisťovni žiadne povinnosti – oznamovacie a ani povinnosť platiť poistné. Za obdobie neplateného voľna mu preto v žiadnom prípade dlh voči poisťovni vzniknúť nemôže.

Všetky povinnosti v súvislosti s poskytnutím neplateného voľna plní za svojho zamestnanca zamestnávateľ. Sociálnej poisťovni prostredníctvom Registračného listu fyzickej osoby oznámi prerušenie sociálneho poistenia zamestnanca a po opätovnom nástupe do práce obdobným spôsobom zasa ukončenie prerušenia.

Počas čerpania pracovného voľna bez náhrady mzdy nie je teda zamestnanec poistený na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a ani na poistenie v nezamestnanosti, čo znamená, že v budúcnosti sa mu toto obdobie nezapočíta na účely dávok z poisťovne.

PRÁVE TERAZ: Polícia vykonáva domové prehliadky, vo veci je sledovanie novinárov

„Ak ide o dlhšie neplatené voľno a zamestnanec sa obáva jeho negatívneho vplyvu na priznanie dávok, má možnosť prihlásiť sa v Sociálnej poisťovni ako dobrovoľne poistená osoba a platiť si poistné sám. Má tiež možnosť kedykoľvek v budúcnosti si poistné za toto obdobie doplatiť. Rozdiel je však v tom, že pri dobrovoľnom poistení sa môže poistiť na všetky druhy poistenia – nemocenské, poistenie v nezamestnanosti a dôchodkové poistenie, kým dodatočne doplatiť poistné si môže len na dôchodkové poistenie,“ uviedol Peter Višváder, hovorca poisťovne.

V apríli 2019 evidovala Sociálna poisťovňa 4416 dobrovoľne poistených osôb na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie ich bolo prihlásených 6499 a na poistenie v nezamestnanosti 8875.

Danko v prezidentskom paláci. O čom diskutoval s novou prezidentkou Čaputovou? (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info