HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Putin nariadil zjednodušené elektronické vízum pre cudzincov, ktorí navštevujú Rusko

Russia travel

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal príkaz na zavedenie zjednodušených elektronických jednorazových víz pre všetkých cudzincov, ktorí navštevujú Rusko, od roku 2021.

Služba je v súčasnosti k dispozícii len pre ruský región Ďalekého východu. Od 1. júla budú môcť občania 18 krajín používať elektronické víza, ktoré sa vydávajú online a navštíviť Kaliningradský región.

Podľa novín Kommersant, ktoré o tomto dokumente informovali, budú národné elektronické víza platné od 1. januára 2021.

Jednorazové elektronické víza (do 16 dní) budú univerzálne a umožnia ľuďom navštíviť Rusko na turistické, obchodné a humanitárne účely. Zoznam krajín, ktorých občania budú mať nárok na elektronické víza, pripraví ministerstvo zahraničných vecí.

Podľa zdrojov Kommersant, Čína, Južná Kórea, Japonsko, krajiny EÚ a schengenské štáty, ktoré nie sú členmi EÚ, ako aj prípadne Nový Zéland, budú tiež zaradené do tohto zoznamu. V súčasnosti Rusko do zoznamu neplánuje zahrnúť Spojené kráľovstvo Veľkej Británie, Kanadu a USA.

Na rozdiel od súčasne vydávaných e-víz na návštevu Ďalekého východu a Kaliningradského regiónu, nebudú víza zadarmo a budú stáť až 50 USD.

V budúcnosti by sa takéto víza mohli stať aj viacnásobnými. Pre pohodlie zákazníkov sa plánuje špeciálna mobilná aplikácia, povedal zástupca vedúceho ministerstva digitálneho rozvoja, komunikácií a masmédií, Oleg Pak. Dodal, že Rusko má skúsenosti s hosťovaním Svetového pohára v roku 2018, keď cudzinci mohli vstúpili do krajiny aj bez víz, ak boli držiteľmi “Fan ID”. Tieto naše skúsenosti a vybavenie, použijeme na poskytovanie služieb pre vízovú službu online, informoval Pak.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info