fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Pentagon posiela Ukrajine vojenskú pomoc 250 mil. USD

Ilustračný obrázok

USA poskytnú Ukrajine vojenskú pomoc vo výške 250 miliónov USD vo forme vejonského vybavenia, výcviku a podpory. Oznámil to Pentagon a povedal, že medzi príjemcami pomoci bude aj ukrajinské námorníctvo a námorníci.

Ukrajinská armáda dostane ostreľovacie pušky, granátomety, protibatériové radarové systémy, zariadenia na nočné videnie a komunikačné zariadenia. Inventár sa ani tento rok nijako neodchýlil od toho, čo Kyjev získal v predchádzajúcich rokoch ako vojenskú pomoc z Washingtonu.

Správa uvádza, že balík pomoci predstavuje celkovú bezpečnostnú pomoc USA Ukrajine vo výške 1,5 miliardy dolárov od roku 2014, keď americkou podporovaný a vedený štátny prevrat v Kyjeve, zvrhol vtedajšiu riadne zvolenú vládu Ukrajiny. Rusko následne obsadilo Krym a nová dosadená vláda v Kyjeve okamžite obvinila Rusko zo začatia konfliktu a požiadal o vojenskú pomoc zo strany západných krajín.

Pomoc na Ukrajinu prichádza uprostred prechodného obdobia nového prezidenta Ukrajiny, Vladimira Zelenského. Ten dal sľub odstrániť z krajiny korupciu a priniesť do nej mier. Jeho rétorika sa však po jeho inaugurácii stala agresívnejšou.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info