HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Českom sa prehnalo malé tornádo. Dôsledky sú ničivé

in-pocasi

Silné búrky zasiahli cez víkend Česko a zanechali za sebou popadané stromy a zničený majetok. Okrem obvyklých bleskov, krúp a silného vetra ich sprevádzal tiež jeden neobvyklý meteorologický jav.

„Obec Rtyně v Podkrkonoší bola v sobotu v podvečer zasiahnutá veterným javom, ktorý sa označuje ako gustnádo,“ upozornila Amatérska meteorologická spoločnosť na nezvyčajný úkaz, ktorý zasiahol okraj tritsícového mesta. Jednému zo spolupracovníkov organizácie sa podarilo celú udalosť zachytiť na video, ktoré zverejnil na sociálnej sieti YouTube.

Na zázname je vidieť, ako sa veterný vír blíži k domčekom malého mesta na pozadí búrkových mrakov. Vietor skratoval drôty vysokého napätia a nechal obyvateľov Rtyne bez prúdu.

Opäť „osobné rozhodnutie“. Heinz-Christian Strache sa neujme mandátu europoslanca

Od tornád, ktorá dokážu farmárom v Spojených štátoch odniesť nielen dobytok, ale aj poľnohospodársku techniku a celé budovy, sa „gustnádo“ svojou silou veľmi líši. Kým najsilnejšie tornáda dosahujú rýchlosť vetra až 600 kilometrov za hodinu, v týchto prípadoch sa nevyšplhajú ani na tretinu tejto rýchlosti. Na medzinárodnej stupnici sa tak radí do kategórie slabších tornád. Líšia sa aj spôsobom, ako vznikajú.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info