HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Majú niečo nové? Vyšetrovatelia odhalia novinky o zostrelenom lietadle nad Ukrajinou budúci týždeň

tasr

Medzinárodní vyšetrovatelia zostrelenia dopravného lietadla spoločnosti Malaysia Airlines nad východnou Ukrajinou v piatok oznámili, že na budúci týždeň odhalia nové zistenia, takmer päť rokov po tragédii.

Príbuzní 298 usmrtených ľudí budú informovaní v stredu 19. júna ako prví, potom bude nasledovať brífing pre médiá, uviedol vo vyhlásení Spoločný vyšetrovací tím (JIT) pod vedením Holanďanov.
Boeing 777 smerujúci z holandského Amsterdamu do malajzijského Kuala Lumpuru zasiahla raketa ruského systému BUK 17. júla 2014, keď sa lietadlo pohybovala nad územím východnej Ukrajiny, ovládanej proruskými separatistami, pripomenula tlačová agentúra AFP.

Holandsko a Austrália v máji 2018 informovali, že raketu vystrelila ruská armádna brigáda. Rusko dôrazne popiera účasť na zostrelení a namiesto toho obviňuje z tragédie Kyjev.

Spoločný vyšetrovací tím oznámil, že na budúcu stredu bude mať tlačovú konferenciu „o vývoji v trestnom vyšetrovaní zostreleného letu MH17“, ale ďalšie podrobnosti tím neuviedol.

„Stretnutiu s médiami bude predchádzať uzatvorené stretnutie s pozostalými. Najprv budú o vývoji informovaní oni,“ dodal tím.

V marci tohto roka viedli Austrália a Holandsko prvé rozhovory s Ruskom o vyšetrovaní. Takmer dve tretiny mŕtvych z tohto osudného letu boli Holanďania, o život prišlo aj 38 Austrálčanov. JIT tvoria vyšetrovatelia z Austrálie, Belgicka, Malajzie, Holandska a Ukrajiny.

Tím predtým vyhlásil, že bude „starostlivo“ skúmať aj protitvrdenia Moskvy o leteckej katastrofe. Dodal ešte, že informácie už skôr poskytnuté Ruskom, ako napríklad údajná prítomnosť ukrajinskej stíhačky v blízkosti dopravného lietadla zachytená na radových záberoch, boli „nesprávne“.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info