HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

EXTRÉMNE HORÚČAVY: Vo štvrtok skolabovalo 92 ľudí, čoskoro sa to ale zmení

ilustračné foto, tasr

Počet kolapsov z tepla opäť stúpol. Vo štvrtok potrebovalo pomoc zdravotníckych záchranárov 92 pacientov. TASR o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová.

„Najviac, 17, pacientov bolo ošetrených v Bratislavskom kraji. Naopak, najmenej zásahov sme v tejto súvislosti evidovali v Trnavskom kraji, v ktorom mali ťažkosti v dôsledku horúčav piati pacienti,“ spresnila s dôvetkom, že záchranári znova apelujú na verejnosť, aby dbala na prevenciu.

Dôležité je zdržiavať sa v interiéri počas obedňajších hodín, t.j. od 11.00 h do 15.00 h a dodržiavať dostatočný pitný režim. Vysoké teploty predstavujú podľa slov záchranárov záťaž pre každý organizmus. Najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa nemožno vyhnúť pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev.

VARUJEME: V týchto krajoch Slovenska dosiahne v piatok teplota 35 stupňov Celzia

Tekutiny treba dopĺňať priebežne počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové stavy. Kávu je vhodné piť s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy.

„Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu kontaktujeme tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať,“ uzavrela Krčová.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info