fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko je znepokojené plánom Spojených štátov nasadiť v Poľsku letku dronov

Moskva je znepokojená plánom Washingtonu nasadiť v Poľsku letku dronov, uviedol vo štvrtok námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.

„Určite nás to znepokojuje, pretože to odráža snahy o zvýšenie vojenského napätia v Európe, najmä na tzv. východnom krídle NATO… Používajú sa falošné výhovorky na realizáciu programov, ktoré destabilizujú a eskalujú situáciu,“ uviedol Riabkov, ktorého citovala agentúra TASS.

Vojenské plány Spojených štátov a Poľska boli predmetom rokovaní prezidentov oboch krajín na stredajšej schôdzke v Bielom dome. Americký prezident Donald Trump súhlasil so zriadením základne pre ďalších 1000 príslušníkov amerických ozbrojených síl v Poľsku, pričom náklady na jej výstavbu bude hradiť poľská strana.

Poľsko sa obáva útoku zo strany Ruska. Zachrániť ich má nová základňa „Fort Trump“

Poľský prezident Andrzej Duda na spoločnej tlačovej konferencii s Trumpom povedal, že z vojenského hľadiska sa prítomnosť Spojených štátov v Poľsku bude postupne zvyšovať aj naďalej. V Poľsku sa v súčasnosti nachádza približne 4000 príslušníkov amerických ozbrojených síl.

Trump, ktorý uviedol, že uvažuje o vyslaní až 2000 ďalších amerických vojakov do Poľska, neskôr povedal, že americká vojenská prítomnosť v tejto krajine predstavuje „obmedzenú silu“. Trump tiež dodal, že Poľsko uskutoční nákup 32 viacúčelových bojových lietadiel typu F-35.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info