fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Poľsko sa obáva útoku zo strany Ruska. Zachrániť ich má nová základňa „Fort Trump“

Americký prezident oznámil dohodu s Poľskom o nákupe amerických stíhacích lietadiel F-35. Poľsko vytvorí základňu pre tisíc amerických vojakov. Donald Trump oznámil túto dohodu na tlačovej konferencii s poľským prezidentom Andrzejom Dudom.

„Oslavujeme poľský nákup veľkého množstva lietadiel F-35,“ povedal americký prezident. Vďaka tejto spolupráci bude v Poľsku nová základňa s viac ako tisíc vojakmi.

„Podpísali sme spoločné vyhlásenie, ktoré potvrdzuje významnú spoluprácu v oblasti bezpečnosti,“ uviedol Trump. Poľsko má čoskoro poskytnúť základňu a infraštruktúru pre nasadenie viac ako tisícky amerických vojakov. Prípravu má podľa neho uhradiť poľská strana.

Spojené štáty mali pracovať na žiadosti Poľska o nákupe stíhacích lietadiel F-35, kde zostávajú len formality pre zaslanie finálneho návrhu poľskej strane, prezradil pred pár dňami pre zahraničné médiá zdroj z relevantného prostredia.

Poľský zdroj tvrdí, že ak by Turecko zrušilo objednávku týchto stíhačiek, dodávka pre Poľsko by sa výrazne urýchlila. Poľský minister v marci podpísal plán technickej modernizácie ozbrojených síl do roku 2026. Poľsko dovtedy plánuje nákup až 32 viacúčelových lietadiel F-35, majú nahradiť staré stíhačky Su-22 a MiG-29 ešte sovietskej výroby.

Opäť sľubovala hory-doly? Zástupcovia poľnohospodárov a potravinárov rokovali s Matečnou

Poľsko ešte predtým ponúklo Spojeným štátom umiestnenie stálej americkej obrannej divízie s tým, že poľská strana „to zaplatí.“ Celkovo sa jednalo o sumu dve miliardy dolárov. Návrh bol prejednávaný bez toho, aby s tým bolo NATO oboznámené. Poľský prezident navrhol názov základne Fort Trump. To by malo mať za následok zvýšenie obranyschopnosti celého východného krídla NATO

V Rusku vyhlásili, že umiestnenie americkej základne na území Poľska je suverénnym rozhodnutí krajiny. Bude to ale mať vplyv na činnosti Moskvy.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info