HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

A vraj „diktát Bruselu“. Slováci dôverujú viac európskym než národným inštitúciám

tasr

Slováci hodnotia pozitívnejšie európske inštitúcie než tie národné. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu Demokracie pod tlakom (Democracies Under Pressure: A Global Survey), ktorý uskutočnil Medzinárodný republikánsky inštitút (IRI).

Európskej komisii dôveruje 41 a Európskemu parlamentu 40 percent opýtaných, zatiaľ čo vláde SR verí len 20 percent a slovenskému parlamentu 19 percent občanov. Celkový index demokratickej kultúry na Slovensku je 3,3, pričom priemer dosahuje 5,3. Čím je toto číslo bližšie k hodnote desať, tým má krajina silnejšiu demokratickú kultúru.

Ministerstvo vnútra chce rozšíriť voľby poštou. Slováci v zahraničí predpovedajú komplikácie

Viac než dve tretiny (68 percent) Slovákov sú presvedčené, že demokracia na v ich vlasti nefunguje dobre — čo korešponduje s nízkou úrovňou dôvery v inštitúcie, ktoré majú jej chod zabezpečovať.

Prieskum ukázal, že Slováci sú otvorení aj alternatívnym spôsobom vlády: polovica opýtaných (51 percent) by uvítala, ak by krajinu viedol „silný jednotlivec“, zatiaľ čo 86 percent si myslí, že problém fungovania demokracie na Slovensku by dokázala vyriešiť vláda zložená z odborníkov.

S ostatnými stredoeurópskymi krajinami má Slovensko spoločné mnohé aspekty súvisiace s krízou dôvery v niektoré inštitúcie reprezentatívnej demokracie a neochotu prijímať utečencov.

Až 64 percent Slovákov sa vyslovilo proti „povinnosti prijímať utečencov“, čo je v ostrom kontraste s priemerom EÚ (38 percent). Osemdesiat percent opýtaných vidí ako problém to, že migranti s väčšinovým obyvateľstvom krajiny „nezdieľajú rovnaké hodnoty“. Z prieskumu vyplýva i nízka tolerancia voči islamu, ktorý považuje za problematický až 84 percent respondentov (priemer v EÚ je 68 percent).

Rozdiely medzi krajinami V4 sa v prieskume prejavili vo vzťahu k medzinárodnému postaveniu Spojených štátov. Znepokojenie vyjadrilo až 70 percent Slovákov v porovnaní so 49 percentami Čechov, 44 percentami Maďarov a 32 percentami Poliakov.

Harabin stále neuznáva Čaputovú za prezidentku, zahmlieva aj o svojej politickej budúcnosti

Opačná situácia prevláda na Slovensku v súvislosti s Ruskom. Len tretina (36 percent) sa vplyvu Ruska obáva, zatiaľ čo v Poľsku má obavy 77, v Maďarsku 56 a v Česku 51 percent opýtaných.

Prieskum Democracies Under Pressure: A Global Survey vykonal Medzinárodný republikánsky inštitút (IRI) v spolupráci s francúzskym think-tankom Nadácia pre politickú inováciu (Fondapol) a brazílskym think-tankom República do Amanha v 42 krajinách sveta.

Publikácia zverejnená na webovej stránke Fondapolu obsahuje dva zväzky. Prvý sa venuje témam a hodnotám, akými sú dôvera v inštitúcie, dodržiavanie modelu reprezentatívnej demokracie, podpora interrupcií, trestu smrti či úpadok demokratických hodnôt medzi súčasnou generáciou. Druhá časť prezentuje výsledky jednotlivých krajín zapojených do prieskumu.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info