HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Už sa vie, kde sa nachádza najdrahší obraz na svete! Je v tom ale malý háčik

Najdrahší obraz sveta Salvator Mundi, teda Spasiteľ sveta od Leonarda da Vinciho, ktorý sa v roku 2017 vydražil za závratných 450 miliónov dolárov, sa najskôr nachádza na luxusnej jachte saudského korunného princa Muhammada bin Salmána. Ten je podozrivý z nariadenia vraždy novinára, ktorý sa o ňom vyjadroval kriticky.

Obraz s rozmermi 65 krát 45 centimetrov na orechovom dreve, dražený v roku 2017, najskôr vydražil saudský princ Badr bin Abdalláh, ktorý konal v zastúpení korunného princa. Aukčná sieň túto informáciu nepotvrdila.

Obraz Salvator Mundi, na ktorom Kristus vystupuje z temnôt, jednou rukou žehná svetu a v druhej drží priesvitnú guľu, mal byť vystavený vlani v septembri v múzeu Louvre Abú Zabí, ktoré je partnerom parížskeho múzea. Múzeum emirátov však oznámilo odklad výstavy. Ministerstvo kultúry a turistiky emirátu vtedy ubezpečilo, že je majiteľom obrazu.

Na konci mája kotvila 134 metrov dlhá jachta, ktorú postavila talianska lodenica Fincantieri, v egyptskom prístave Šarm aš-Šajch v Červenom mori. Informovala o tom vtedy agentúra Bloomberg.

Greenpeace odkazuje vláde: Uhlie patrí do múzea!

Nie je to však jediná drahá maľba na mori. Britský obchodník a vlastník futbalového klubu Tottenham Joe Lewis si na svojej jachte Aviva zavesil Triptych britského maliara Francisa Bacona, ktorého cena sa odhaduje na 70 miliónov dolárov.

Niektorí odborníci o pravosti obrazu pochybujú. Pripisujú ho skôr Leonardovej dielni než samotnému Leonardovi. Nepresná anatómia, detaily maľby alebo chýbajúca korešpondencia, ktorá by to potvrdzovala, sú argumentmi v ich prospech.

Parížsky Louvre chce dielo tento rok vystaviť na veľkej výstave usporiadanej pri príležitosti 500. výročia smrti tohto jedinečného renesančného umelca.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info