HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Najnovšia americká lietadlová loď je nezlučiteľná so stíhačkami F-35! Ako ďalej?

110623-N-ZZ999-203 WASHINGTON (June 23, 2011) The aircraft carrier John F. Kennedy (CVN 79) is the second ship in the Gerald R. Ford class, the Navy's newest class of nuclear aircraft carriers. The ship's first steel was cut in Dec. 2010, and delivery to the Navy is scheduled no later than 2022. (U.S. Navy photo illustration courtesy of Newport News Shipbuilding/Released)

Kongres USA môže zakázať použitie najnovšej americkej lietadlovej lode CVN-79 „John F. Kennedy“, napísal americký časopis The Drive.

Dôvodom je skutočnosť, že stíhačka piatej generácie F-35C (námorná verzia) nie je zlučiteľná s aktuálnymi verziami EMALS elektromagnetického katapultu (Electromagnetic Aircraft Launch System) a AAG (Advanced Arresting Gear – pokročilý uzatvárací systém) tejto lode, takže uvedené lietadlá nemôžu vzlietnuť a pristáť na tejto lietadlovej lodi.

Vznikne osem lokalít pre superpočítače svetovej triedy, uspelo Česko aj Slovinsko. Slovensko medzi nimi nie je

Okrem toho sa odporcovia projektu domnievajú, že loď CVN-79 nie je schopná vykonávať základné funkcie. Počas vykonaných skúšok bolo možné vzlietnuť len s lietadlami F / A-18 Super Hornet a EA-19G Growler.

CVN-79 John F. Kennedy patrí do projektu „Ford“. Prvý lietadlová loď projektu, CVN-78 „Gerald R. Ford“, stála Washington rekordných 12,9 miliardy dolárov. Loď sa začala konštruovať v roku 2009, v roku 2017 už bola súčasťou flotily.

Pentagon plánuje postaviť desať až dvanásť lodí tejto triedy. Časť z nich by mala vstúpiť do služby do roku 2027. Návrh rozpočtu na obranu Spojených štátov v budúcom roku obsahuje bod o možnom pozastavení stavebného programu „Ford“, kým sa nepreukáže, že jeho lietadlové lode sú kompatibilné so stíhačkami F-35C.

Americký časopis Business Insider zaradil stíhačky F-35 a lietadlové lode triedy „Ford“ medzi najhoršie vojenské projekty Spojených štátov.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info