fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

„Zastavte cestu k jadrovej katastrofe!“ Merkelová dostala výzvu od vedeckej obce

Nemeckí vedci zaoberajúci sa otázkami mieru vyzvali nemeckú vládu na čele s kancelárkou Angelou Merkelovú, aby vyvinula všetko úsilie k zabráneniu novým pretekom v jadrovom zbrojení, píše Der Spiegel.

Okrem toho žiadali, aby Berlín sprísnil kontrolu vývozu zbraní a zabránil rozpadu vzťahov medzi Moskvou a Severoatlantickou alianciou. Hrozba jadrovej katastrofy podstatne vzrástla. To je dôvod, prečo nemeckí vedci pracujúci na otázkach mieru vyzvali nemeckú vládu, aby zakročila proti týmto pretekom mocností.

„Dohody o odzbrojení medzi jadrovými veľmocami, ktoré sa dosiahli po skončení studenej vojny, sú blokované a plánujú sa nové preteky v zbrojení. Existujúce zmluvy o kontrole zbraní sú ukončené alebo prestávajú platiť. Existuje hrozba, že na svete vypuknú regionálne jadrové krízy,“ píše sa v dokumente adresovanom nemeckej vláde.

Od roku 2022 budeme musieť mať všetci občianske preukazy s čipom. Dôvodom je ezdravie

Výzva bola pripravená Medzinárodným centrom pre konverziu v Bonne, Inštitútom Hessenského inštitútu Leibniz. Inštitútom pre mier a bezpečnosť, ďalej Inštitútom pre výskum a bezpečnostnú politiku na univerzite v Hamburgu a Inštitútom pre rozvoj a mier.

Vo svojom prehlásení vedci tiež odporúčajú nemeckej vláde, aby uzavrela novú strategickú alianciu, ktorá by podporila snahu o dosiahnutie mierovej politiky. Okrem toho požadovali, aby nemecká vláda sprísnila kontrolu vývozu zbraní a zabránila rozpadu vzťahov medzi Ruskou federáciou a Severoatlantickou alianciou.

Obavy ako odbornej, tak politickej, ale i laickej verejnosti vyvoláva situácia s nárastom financií na zbrojenie, rozpadom zmlúv o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu a možné ohrozenie predĺženia zmluvy o strategických jadrových zbraniach START III (obe zmluvy boli uzavreté medzi USA a bývalým Sovietskym zväzom).

Podľa mnohých sa pravdepodobnosť rozpútania apokalyptickej jadrovej vojny zvýšila na neúnosnú a strašidelne reálnu úroveň.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info