HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Trump nesúhlasí. NASA by nemala posielať ľudí na Mesiac, ale zamerať sa na Mars!

tasr

Americký prezident Donald Trump vyjadril v piatok nesúhlas so zámerom Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) vyslať znova ľudí na Mesiac. Podľa šéfa Bieleho domu by sa mala táto inštitúcia zamerať na „oveľa väčšie veci“, citovala jeho slová tlačová agentúra DPA.

„Pre všetky tie peniaze, ktoré míňame, by NASA NEmala hovoriť o tom, že pôjdeme na Mesiac – to sme urobili pred 50 rokmi,“ uviedol Trump vo svojom tvíte, odoslanom z prezidentského lietadla Air Force One počas návratu do Washingtonu z Európy, kde sa zúčastnil na oslavách 75. výročia vylodenia v Normandii.

„Mali by sa sústreďovať na oveľa väčšie veci, ktoré robíme, vrátane Marsu (ktorého je Mesiac súčasťou), obrany a vedy!“ dodal šéf Bieleho domu.

Tvít v tomto znení prevzalo aj internetové vydanie denníka Washington Post, podľa ktorého Trump zrejme narážal na koncepciu NASA, označujúcu zámery spojené s Mesiacom za odrazový mostík pre prípadné vyslanie ľudí na Mars. Autorka článku však „pre každý prípad“ pripomenula, že Mesiac je teleso obiehajúce okolo Zeme.

USA: Trump ohlásil dohodu s Mexikom o migrácii, clá odložil na neurčito

Predstavitelia NASA v piatok oznámili, že Medzinárodná vesmírna stanica ISS má byť sprístupnená pre komerčné aktivity vrátane tzv. vesmírnej turistiky. Potvrdili zároveň, že cieľom NASA je opäť vyslať ľudí na Mesiac do roku 2024.

Americký viceprezident Mike Pence hovoril o tomto zámere ešte v marci s tým, že na povrch Mesiaca by mala vstúpiť prvýkrát žena. V máji NASA požiadala Kongres o poskytnutie dodatočných 1,6 miliardy dolárov na prípravu tejto misie.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info